PIT-11 – zyskał nowe pola – zmiany od 2016 roku

Polish tax form with pen and calculator on desk

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. formularz PIT-11 zyskał nowe pola, które płatnik będzie zobowiązany wypełniać po raz pierwszy w stosunku do przychodów, dochodów uzyskanych (poniesionych)
od 1 stycznia 2015 r.

 

Zmiany te powstały w wyniku konieczności zebrania informacji o dochodach osób nie posiadających statusu rezydenta podatkowego, do czego Polska została zobowiązana na podstawie dyrektywy Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011 r.

Według nowego formularza płatnik będzie zobowiązany podać, czy podatnik ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. posiada status polskiego rezydenta podatkowego)
i w efekcie powinien opodatkować w Polsce swoje światowe dochody, czy też ma on tzw. ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (tj. posiada status polskiego nierezydenta podatkowego), co oznacza konieczność zadeklarowania do opodatkowania w Polsce jedynie dochodów uzyskanych ze źródeł położonych w Polsce.

Obecnie płatnicy sporadycznie weryfikowali status rezydencji podatnika.  W przypadku Polaków oddelegowanych do pracy za granicą lub przebywających w podróży służbowej za granicą, płatnik po prostu wpisywał w informacji PIT-11 polski adres zamieszkania.

Podczas wypełniania informacji PIT-11 za 2015 r. płatnik, w odniesieniu do polskich nierezydentów, będzie musiał podać zagraniczny adres zamieszkania podatnika, a także zagraniczny numer identyfikacyjny, jego rodzaj oraz kraj wydania. W przypadku braku takiego numeru, płatnik będzie musiał wskazać numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika wydany w państwie rezydencji.

To oznacza, że spółki, które zatrudniają obcokrajowców lub delegują swoich pracowników do pracy za granicą, bądź wysyłają ich w zagraniczną podróż służbową, są zobowiązane wypełnić kilka dodatkowych pól w nowej informacji PIT-11. Niestety jest to tylko część dodatkowej pracy, jaką będą musieli wykonać pracownicy działów płac.

Powyższe zmiany spowodują, iż płatnik będzie miał obowiązek zweryfikowania statusu rezydencji podatkowej pracownika. Powinien również posiadać informację na temat długości pobytu swojego pracownika w Polsce oraz w innych krajach, w celu ustalenia czy pobyt w Polsce przekroczy 183 dni w roku podatkowym. Wątpliwości związane z wypełnieniem informacji PIT-11 mogą pojawić się, gdy pracownik przez część roku był rezydentem podatkowym w Polsce, a później stał się rezydentem innego kraju (lub odwrotnie).

To wszystko ma również znaczenie przy ustalaniu właściwego urzędu skarbowego, do którego ma być wysłana informacja PIT-11.

Monika Smulewicz
Dyrektor Zarządzający/Partner
Grant Thornton

 

Zobacz także

Skomentuj

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud