Wynagrodzenie dla pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

stretta di mano uomo in ufficio per colloquio di lavoro

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza zmianę dotyczącą wypłaty wynagrodzenia dla pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy. Obecnie pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, a pracownik w okresie tego zwolnienia zachowuje prawo do otrzymania wynagrodzenia.

Jaka będzie wysokość wynagrodzenia dla pracownika?

Wraz z dodaniem do kodeksu pracy przepisu o zwalnianiu z obowiązku świadczenia pracy zmieniono też rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie Pracy. W nowelizacji przyjęto zasadę, że wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest obliczane jak wynagrodzenie urlopowe.

Dotychczas w przepisach nie było wykładni zezwalającej na  zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. W praktyce zdarzało się jednak, że pracodawcy, zwalniali pracowników z obowiązku świadczenia pracy, choćby z uwagi na interes pracodawcy i wiedzy jaką pozyskiwał pracownik pozostając w stosunku pracy w okresie wypowiedzenia.  Kolejną ważną przesłanką czy motywem dla pracodawcy wyrażającego zgodę na zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy mogła być przyczyna wypowiedzenia, np. utrata zaufania do zwolnionego pracownika, brak porozumienia zwolnionego pracownika z pracodawcą czy ze współpracownikami itp.

Wprowadzona zmiana ma ewidentnie charakter porządkujący. Ponieważ nie było przepisu określającego sposób obliczania i wypłaty wynagrodzenia dla takich przypadków, to w praktyce funkcjonowały różne sposoby ustalania takiego wynagrodzenia. Najczęściej stosowano argumenty związane z  określeniem wynagrodzenia z tytułu gotowości do pracy, które jest ustalane jedynie z wynagrodzenia zasadniczego a więc nie uwzględnia się w nim żadnych innych składników pensji. Zatem tego typu wyliczenia były bardzo niekorzystne dla tych pracowników, którzy mieli część wynagrodzenia zmiennego jak premie czy prowizje. Oczywiście część pracodawców obliczała wynagrodzenie związane z okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, tak jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. W praktyce  oznaczało to wliczenie do takiego wynagrodzenia zarówno elementów zmiennych wypłacanych miesięcznie, jak i świadczeń za okresy dłuższe niż miesięczne, wypłaconych w średniej wysokości z 12 miesięcy.

Ustawodawca, wprowadzoną nowelą zadecydował, że od 22 lutego 2016 r. podczas zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, należy się mu wynagrodzenie obliczane jak za urlop wypoczynkowy! W przeciwieństwie do innych przypadków zwolnień od pracy, wynagrodzenie takie należy liczyć na zasadach ogólnych, tj. średnią ze składników zmiennych powinno się obliczać z trzech miesięcy, a w przypadku gdy następują duże wahania wysokości wynagrodzenia, to tak jak przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop, okres ten powinien zostać wydłużony do maksymalnie 12 miesięcy.

Więcej o wprowadzonych i obowiązujących zmianach związanych z kwestiami pracowniczymi i nie tylko znajdą Państwo  >> TUTAJ <<

Dorota Czekała
Specjalista ds. kadr i płac

Zobacz także

Skomentuj