Jak dobrze zaplanować urlop 2018?

Styczeń to w wielu firmach czas planowania urlopów. Jak zaplanować nawet krótki urlop by zyskać jak najwięcej wolnych dni od pracy?

Jeśli jesteś zainteresowany czym się różni plan urlopów od wniosku urlopowego oraz czy planowanie urlopów jest obowiązkowe zajrzyj >>TUTAJ<<

Pierwszy długi weekend, z 1 stycznia wypadającym w poniedziałek już za nami. Kolejny dzień świąteczny – Święto 3 Króli przypadało w sobotę. Pracodawco! Jeżeli sobota w Twojej firmie jest dniem wolnym od pracy, to zgodnie z Kodeksem Pracy jesteś zobowiązany do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym. Przy trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym (styczeń-marzec) dodatkowy dzień wolny możesz wyznaczyć np. na Wielki Piątek 30 marca – dając tym samym swoim pracownikom możliwość 4-dniowego świętowania Wielkanocy.

Prawdziwy długi weekend szykuje nam się w maju 2018. 1 maja przypada we wtorek, 3 maja – we środę. Jeśli chcemy wypoczywać 4 dni wystarczy wziąć urlop na poniedziałek lub piątek. Jeżeli pracodawca zgodzi się jeszcze na urlop w środę – pomiędzy świętami – możesz mieć aż 9 dni wolnego (28.04-6.05).

Kolejną 4 dniową przerwę od pracy można sobie zaplanować na przełom maja i czerwca. Boże Ciało w tym roku wypada stosunkowo wcześnie tj. już 31 maja. Urlop 1 czerwca da nam możliwość 4-dniowego odpoczynku.

15 sierpnia to święto państwowe, dzień wojska polskiego oraz święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2018 roku dzień ten przypada w środę, co oznacza wolne w środku tygodnia. Dwa dni urlopu z dowolnej strony da nam bardzo długi weekend.

Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w tym roku w czwartek. Biorąc urlop w Dzień Zaduszny – w piątek – możemy uzyskać 4 dniowe wolne od pracy.

Warto już teraz zaplanować również urlop na grudzień. Wigilia i Sylwester w tym roku przypadają w poniedziałki – jeśli chcemy mieć 5 dni wolnego z okazji Świąt Bożego Narodzenia lub wolny Sylwester – pamiętajmy by nie wykorzystać całego urlopu wypoczynkowego przed grudniem.

mm

Payroll Partner, związana z Grant Thornton od 2000 roku. Menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w outsourcingu płac, kadr oraz rachunkowości dla podmiotów działających na rynku polskim i zagranicznym. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw) oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka licznych specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. W trakcie swojej kariery zrealizowała blisko 200 kontraktów płacowo-kadrowych. Optymalizuje i upraszcza procesy płacowo – kadrowe przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. W Grant Thornton odpowiada za standard oferowanych usług i rozwiązań dla Klientów.

Zobacz także

Skomentuj

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud