Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z objęciem zdalną nauką klas 1-3. Szczegóły niejasne!

Żłobki i przedszkola pozostają otwarte, a dzieci z klas 1-3 podstawówek przechodzą na zdalne nauczanie. Ich rodzice mają dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy „na takich zasadach jak wiosną”. Czyli? 

AKTUALIZACJA: 5 LISTOPAD 2020

 

W związku z kolejnymi rekordami zachorowań oraz zgonów spowodowanych II falą pandemii koronawirusa, dziś rząd ogłosił objęcie zdalnym nauczaniem najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych, tj. klas 1-3 (przedszkola i żłobki czy kluby dziecięce mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach). Ich rodzicom ma być ponownie przyznawany dodatkowy zasiłek opiekuńczy „na takich zasadach jak wiosną” – jak zapowiedział Premier.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 do 29 listopada br. „jak wiosną”?

Zasady z wiosny br., to w skrócie:

  • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8, którzy muszą sprawować nad nimi osobistą opiekę w związku z zamknięciem lub czasowym ograniczeniem funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci uczęszczały,
  • świadczenie wypłacane w wysokości 80% wynagrodzenia za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka (także za dni ustawowo wolne od pracy).

 

UWAGA! Jak podał 5 listopada br. Puls Biznesu, Marlena Maląg (szefowa resortu rodziny) poinformowała PAP, iż z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie:

  • dziecka do 8 lat,
  • dziecka do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dziecka do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dziecka do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • osoby pełnoletniej niepełnosprawnej, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

 

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przysługującego na zasadach ogólnych w danym roku kalendarzowym.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Szereg wątpliwości w sprawie wznowienia dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Poza czwartkową zapowiedzią Premiera oraz informacjami przekazanymi przez szefową resortu rodziny Marlenę Maląg, póki co nie ma żadnych szczegółów w sprawie ponownego wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zanim zostaną opublikowane stosowne przepisy, można jedynie spekulować na temat precyzyjnych zapisów regulujących zasady przyznawania tego świadczenia. Nie wiadomo m.in. czy rodzice dzieci 9 letnich (z klas trzecich szkół podstawowych) również zostaną objęci tym świadczeniem.

Niejasna jest także sama podstawa prawna, ponieważ – jak zwraca uwagę portal prawo.pl – od 5 września „obowiązują dwa znowelizowane brzmienia art. 36 ust. 1 ustawy w sprawie COVID-19 (a jedno nawet z mocą obowiązującą od 4 września), które w sposób sprzeczny uregulowały kwestie istnienia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Według jednej nowelizacji art. 4 i 4a tej ustawy, w których został uregulowany dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, także będących rolnikami, już nie obowiązuje, według drugiej – obowiązuje. Proste wydanie rozporządzenia przywracającego wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego może więc nie być takie oczywiste.”

Będziemy informować o dalszych losach dodatkowego zasiłku opiekuńczego na bieżąco.

 

Zobacz także

Skomentuj