Alert! Okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ostro w dół!

Od początku 2022 roku okres przysługiwania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia zostanie mocno skrócony – będzie przysługiwał nie przez 182, ale maksymalnie 91 dni.

 

Od pierwszego stycznia 2022 roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące zasad wypłacania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Obecnie zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 182 dni – również po ustaniu zatrudnienia. Wyjątek stanowi niezdolność do pracy z powodu gruźlicy, ciąży lub potencjalnych dawców/dawców komórek, tkanek czy narządów – w takich przypadkach okres ten się wydłuża do 270 dni.

 

Sytuacja dla ubezpieczonych zmieni się wskutek niedawnej nowelizacji art. 8 ustawy zasiłkowej (tj. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), na mocy Ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

 

Zgodnie z treścią znowelizowanych przepisów za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. stosunku pracy) zasiłek chorobowy będzie się należał przez maksymalnie 91 dni. Wyjątkiem pozostaną sytuacje, w których niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą, wystąpiła w czasie ciąży lub była związana z koniecznością poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie naliczania składek dla pracowników w 2022 roku czy prowadzenia spraw kadrowych? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

 

mm

Specjalista ds. płac, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj