Mikołaj i Śnieżynka – czyli okazje na dodatkowy zarobek przed Świętami

Czas związany ze Świętami Bożego Narodzenia to najgorętszy okres handlowy w roku. Zwiększony popyt na towary i usługi sprawia, że przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia dodatkowych pracowników.

 

Polacy z roku na rok przeznaczają coraz więcej środków na przygotowania i prezenty świąteczne. Żeby jedni mogli kupować i wydawać, drudzy muszą w tym czasie sprzedawać i pracować… Zwiększona konsumpcja przekłada się na generowanie nowych miejsc pracy.

 

W sezonie przedświątecznym zwiększa się popyt na pracowników w sektorze handlu, usług i dystrybucji oraz branży HoReCa. Dla wielu osób to szansa zdobycia nowego doświadczenia i zarobienia dodatkowych pieniędzy na elastycznych warunkach.

 

Początek grudnia to ekspansja akcji promocyjnych i animacji mikołajkowych. Centra handlowe i usługowe zapełniają się hostessami i animatorami odgrywającymi rolę Śnieżynek i Świętych Mikołajów. Większe i mniejsze sieci sklepów wydłużają godziny otwarcia, a to przekłada się na potrzebę zwiększenia liczby personelu obsługującego kasy i poszczególne działy. Wymagania dotyczące kandydatów nie są zbyt wygórowane. Podstawą jest przede wszystkim łatwość w nawiązywaniu kontaktu z klientem oraz uprzejmość. Dorywcza praca w okresie przedświątecznym często ma wymiar 8 godzin dziennie, nie wyłączając weekendów i późnych godzin wieczornych. W związku z tym bardzo ważna jest elastyczność i dyspozycyjność kandydatów. Daje to szansę na dodatkowy zarobek zarówno pracownikom doświadczonym, jak i osobom uczącym się, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy…

Przeczytaj o procedurze zatrudnienia absolwenta 

Zatrudnienie w większości tego typu prac odbywa się w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenia.  Spadające bezrobocie oraz nowe zasady oskładkowania umów zleceń (więcej na ten temat piszemy w artykule Nowe zasady w oskładkowaniu umów zleceń) sprawiają, że coraz trudniej jest znaleźć sezonowych pracowników.

 

Osoby zainteresowane podjęciem dorywczej pracy w sezonie okołoświątecznym muszą pamiętać, że rządzi się ona swoją własną specyfiką – wakaty szybko pojawiają się i szybko znikają. Wymaga to śledzenia ogłoszeń na bieżąco, by żadna oferta nie umknęła uwadze.

 

Magdalena Augustynowicz,
Menedżer

 

Zobacz także

Skomentuj