228 mln dla pracodawców na szkolenia

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w bieżącym roku pracodawcy mają do dyspozycji 228 mln złotych na szkolenia.

 

Jednym z rządowych rozwiązań, które mają pomagać pracodawcom zapełnić luki kadrowe, jest przekwalifikowanie pracowników. W tym celu, w ramach Funduszu Pracy, powstał Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który ma stanowić realne wsparcie dla zainteresowanych przedsiębiorców.

Zobacz jak możemy Ci pomóc >> 

 

Realne pieniądze do wzięcia

W ramach Funduszu pracodawcy mogą starać się o uzyskanie refundacji części lub – w przypadku firm do 10 zatrudnionych – całości kosztów szkoleń. W minionym roku przeznaczono na ten cel ponad 105 mln zł, za to w bieżącym, wyasygnowana kwota jest ponad dwukrotnie wyższa – wynosi ponad 228 mln zł.

 

Na co wsparcie?

Zainteresowani pracodawcy mogą wystąpić o przyznanie środków na przykład na szkolenia w zidentyfikowanych zawodach deficytowych w danym powiecie/województwie, czy na wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45. roku życia.

 

Deficytowe zawody

Jak wynika z najnowszych prognoz Barometru zawodów na 2019 rok autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pracodawcom najtrudniej będzie obsadzić stanowiska w branży budowlanej, produkcyjnej i transportowej. Jedynie ekonomiści – w skali całego kraju – mogą mieć trudności w znalezieniu pracy w swoim zawodzie.

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj