Twój e-PIT – uwaga na zagrożenia!

W związku z luką bezpieczeństwa w zakresie dostępu do wrażliwych danych osobowych podatników, w tym dotyczących informacji objętych tajemnicą skarbową, MF uruchomiło dodatkowe funkcjonalności dla usługi Twój e-PIT związanych z m.in. z autoryzacją i historią logowania się użytkowników. To jednak nie wszystkie zagrożenia – na nieostrożnych czekają nie tylko cyberprzestępcy. Sprawdź poniżej przed czym przestrzegają urzędnicy!

 

Kilka dni po starcie usługi Twój e-PIT okazało się, że system ma poważną lukę bezpieczeństwa, która pozwala np. pracodawcom czy księgowym na wgląd we wrażliwe i poufne dane osobowe lub finansowe podatników rozliczających się poprzez druk PIT-37 i PIT-38. Osoby te, posiadając dane pracowników dotyczące ich przychodu z deklaracji PIT za 2017 r. oraz przychodu z dowolnego PIT-11 lub PIT-8C z 2018 r., mogły podejrzeć m.in. z jakich ulg korzysta dany podatnik, zyskując wiedzę o np. ewentualnej niepełnosprawności członka rodziny czy zaciągniętym kredycie mieszkaniowym. MF zareagowało – uruchomiło trzecie narzędzie autoryzacji – jest nim obecnie konieczność podania kwoty nadpłaty lub podatku do zapłaty z rocznej deklaracji PIT za 2017 r. Ponadto resort uruchomił dodatkową funkcjonalność: wyświetlanie historii logowań, wraz z ich dokładnym czasem i miejscem. Podatnicy zyskali również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

 

Outsourcing kadr i płac odpowiedzią na wyzwania stojące przed Twoją firmą – zobacz jak wiele możemy zrobić, by wyzwolić potencjał rozwoju Twojego biznesu >> 

 

Fałszywi pomocnicy z urzędów skarbowych

Jak zwykle, nowe rozwiązania generują nowe pola do nadużyć dla nieuczciwych osób i podmiotów. Tak dzieje się również po uruchomieniu przez MF usługi Twój e-PIT do elektronicznego rozliczania się z fiskusem. W związku z ta usługą, po mieszkaniach w wybranych miejscowościach zaczęli krążyć rzekomi przedstawiciele urzędów skarbowych, oferujący podatnikom pomoc przy wypełnieniu zeznania podatkowego. Osoby podszywające się za urzędników bez wątpienia chcą uzyskać dostęp do wrażliwych danych osobowych, by następnie użyć ich niezgodnie z prawem. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów resort przestrzega, że pracownicy urzędów skarbowych nie świadczą tego typu usług. Warto każdorazowy tego typu przypadek niezwłocznie zgłosić na policję.

 

Uwaga na fałszywe maile!

Ministerstwo Finansów ostrzega również przed krążącymi w sieci fałszywymi wiadomościami e-mail o błędzie w deklaracji podatkowej, z wezwaniem do złożenia stosownych wyjaśnień tą samą drogą w ciągu siedmiu dni, pod rygorem wszczęcia postępowania „w trybie art. Ordynacji Podatkowej” oraz sankcji na mocy Kodeksu Karnego Skarbowego. Urzędnicy podkreślają, że: „Ministerstwo Finansów nie jest autorem takich wiadomości. Adres nadawcy mf.gov@ministerstwofinansow54.pl nie jest adresem e-mail Ministerstwa Finansów, a procedury administracyjne nie przewidują składania wyjaśnień drogą mailową. Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom”.

 

Poniżej przytaczamy treść fałszywej wiadomości, za Ministerstwem Finansów:

————————————————————————————————

—–Original Message—–

From: Ministerstwo Finansów <mf.gov@ministerstwofinansow54.pl>

Sent: Monday, February 18, 2019 2:01 PM

To: Ministerstwo Finansów <mf.gov@ministerstwofinansow54.pl>

Subject: Wezwanie do zlozenia wyjasnienia

Na podstwawie art.274a par.2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2012r.poz 749 za zam.)w mysl którego w razie watpliwosci co do poprawnosci zlozonej deklaracji organ podatkowy moze wezwac do udzielenia , w wyznaczonym terminie niezebdnych wyjasnien lub uzupelnienia deklaracji.

Po analizie dokumentów wystawionych przez panstwa firme winika, iz w 2017 roku wystapil blad w deklaracji.

Ponziej znajda pan, w którym znajduje sie dokumentacja dotyczaca wyzej wymienionego roku podatkowego.

Prosimy ustosunkowac sie droga emailowa w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego pisma.

W przypadku braku kontaktu zostanie wszczete postepowanie w trybie art. Ordynacji Podatkowej oraz zastosowana kara Kodeksu Karnego Skarbowego.

Ministerstwo Finansów
ul. Swietokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 5260250274
REGON: 000002217
godz. pracy 8:15 – 16:15

————————————————————————————————-

Wspólnie z urzędnikami przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj