Kompetencje przyszłości

Za kilka lat każdy z nas będzie musiał się zmierzyć z niekorzystnymi trendami demograficznymi i  zmienić podejście do pracy, kariery oraz edukacji. Jakie strategiczne pytania należy sobie zadać już dziś oraz które kompetencje staną się kluczowe?

 

Obserwujemy wydłużenie trwania życia i coraz dłuższą aktywność na rynku pracy. Prognozy pokazują, że będziemy pracować jeszcze wiele lat po osiągnięcia wieku emerytalnego, aby zapewnić sobie odpowiednie zasoby finansowe na emeryturze. Musimy się zatem dobrze przygotować na kolejne dekady aktywności zawodowej, żeby utrzymać wysoką atrakcyjność na wymagającym i nieustannie ewoluującym rynku pracy.

 

Automatyzacja i robotyzacja

Jak wskazują prognozy ekspertów, w ciągu najbliższej dekady obecność maszyn w naszych miejscach pracy będzie coraz bardziej powszechna. Maszyny zautomatyzują wszelkie rutynowe procesy i czynności, stworzą nowe standardy wydajności i będą integralną częścią naszego życia.

 

Życie online

Dodatkowo, nowe technologie multimedialne oraz zinformatyzowanie świata spowoduje zmianę w komunikacji. Produkcje video, animacje, gry i nowe platformy będą wymagały od nas większej koncentracji na działaniach online.

 

Strategiczne pytania

Wydłużona obecność na rynku pracy, wkroczenie maszyn do wszystkich dziedzin naszego życia oraz nowe technologie medialne spowodują, że będziemy musieli się zmierzyć z kilkoma strategicznymi pytaniami:

  1. Jak powyższe zmiany mogą nam pomóc w pracy, usprawnić ją i przyspieszyć?
  2. W czym jesteśmy wyjątkowi?
  3. jakie cechy i umiejętności posiadamy?
  4. W czym jesteśmy niezastąpieni?

 

Kompetencje przyszłości

W tak szybko zmieniającym się, cyfrowym, zautomatyzowanym świecie, najważniejsze będą kompetencje, które pokażą naszą unikalność na rynku pracy. Kluczowe cechy niezbędne na rynku pracy przyszłości to:

  • proaktywność – gotowość do nauki i ciągłego rozwoju, przejmowanie odpowiedzialności za swoje projekty oraz ciągłe, samodzielne podejmowanie działań, które podnoszą nasze kwalifikacje i wiedzę;
  • elastyczność – umiejętność dostosowania się do zmian w życiu zawodowym, ale też prywatnym; nowatorski sposób myślenia, aby w sposób otwarty przyjmować zachodzące zmiany i szukać najlepszych rozwiązań do wdrożenia;
  • produktywność – umiejętność zarządzania sobą w czasie i jak najefektywniejsze wykonywanie swoich obowiązków oraz umiejętność przefiltrowania ważnych i istotnych treści od szumu medialnego i nieistotnych zagadnień zabierających czas;
  • inteligencja emocjonalna – zdolność nawiązywania bezpośredniej i głębokiej relacji z innym osobami, aby wyczuć ich reakcje i potrzeby; umiejętności interpersonalne konieczne do inicjowania i podtrzymywania relacji oraz uważne słuchanie klientów i współpracowników;
  • umiejętności technologiczne – połączenie życia wirtualnego (aktywna i świadoma obecność w mediach społecznych) i realnego oraz sprawne poruszanie się w innowacyjnych technologicznych rozwiązaniach, które staną się (jeżeli już nie są) nieodłączną częścią naszego życia.

 

Wskazówki dla każdego

Aby osiągnąć zawodowy sukces w następnej dekadzie, będziemy musieli stale pogłębiać naszą wiedzę, zdobywać nowe umiejętności, budować relacje, być gotowi do zmiany i otwarci na świat online, który staje się dominująca częścią życia w XXI wieku.

 

 

Oprac. na podst.: “Future Work Skills 2020”, Institute for the Future for the University of Phoenix Research Institute

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj