Kultura organizacyjna

Dlaczego tak wiele osób będąc w pracy odlicza dni i godziny do weekendu? Dlaczego tylko 15 proc. pracowników angażuje się w swoje zadania? Odpowiedzią często jest tak zwana kultura organizacyjna. Jak o nią zadbać?

 

Niektórym osobom wydaje się, że kultura organizacyjna (z ang. company culture) sprowadza się do oferowania „fajnego” otoczenia biznesowego, z finansowymi bonusami, stołami do ping ponga, strefami relaksu i piątkami z piwem (z ang. Beer Friday). Niemal każda firma może zadbać o tego typu działania. Nie łudźmy się jednak, że podobna oferta sprawi, że pracownicy poczują się w takim miejscu pracy docenieni i szczęśliwi, ani że zaczną przychodzić do firmy z entuzjazmem.

 

Dlaczego same bonusy nie wystarczą?

W wielu firmach ludzie są traktowani jak „zasoby”, którymi należy odpowiednio „gospodarować”. To znaczy: wydawać polecenia, a następnie nadzorować i zarządzać realizacją zleceń w taki sposób, żeby owe „zasoby” przynosiły jak największe przychody pracodawcy. Często pracownicy nie są traktowani jak ważni członkowie zespołu, którzy mają osiągać kolejne, wspólne cele.

Dodatkowe benefity i pieniądze nie są w stanie kupić lojalności i intensywnej pracy. Wiele osób zwyczajnie udaje zaangażowanie, a skupia się jedynie na tym, aby dotrwać do końca tygodnia. Tę smutną prawdę potwierdza badanie Instytutu Gallupa, które pokazuje, że jedynie 15% pracowników angażuje się w swoją pracę.

 

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami >> 

 

Co sprawia, że pracownicy czują się w pracy dobrze?

Biologia pokazuje, że tam gdzie czujemy się bezpiecznie, możemy się swobodnie rozwijać i osiągać najlepsze rezultaty. Zatem w miejscu pracy, w którym pracownicy nie czują wsparcia, nie mają zapewnionego poczucia bezpieczeństwa, nie rozwiną swoich skrzydeł. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że nie mają do tego warunków. Gdy nie czują się dobrze wśród swoich koleżanek i kolegów z pracy, ani w obecności przełożonych, instynkt będzie nakazywał im walkę, zamiast brania odpowiedzialności za swoją pracę.

 

Czym jest kultura w miejscu pracy?

Kultura w miejscu pracy czy kultura organizacyjna, sprowadza się w najprostszym ujęciu do tego, w jaki sposób pracownicy czują się, gdy przekraczają drzwi wejściowe firmy i jak się czują, gdy wychodzą z niej pod koniec dnia pracy.

Podstawą w każdej kulturze organizacyjnej są wartości firmy, zaufanie do współpracowników i liderów oraz współpraca ze wszystkimi członkami zespołu. Wspieranie odpowiedniej kultury firmy ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o przyciąganie i zatrzymywanie najlepszych pracowników.

Kluczem w kulturze organizacyjnej jest ich poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie przynależności. Dzięki współdziałaniu i zaufaniu organizacja staje się silniejsza. Środowisko, w jakim się pracuje, jest szalenie istotne – utożsamianie się z wartościami firmy i poczucie bycia ważną częścią firmy sprawia, że angażujemy się w swoją pracę. W najlepszych organizacjach pielęgnuje się dwie wartości: zaufanie i współpracę.

 

Jak dbać o kluczowe wartości?

Stworzenie wysokiej kultury organizacyjnej nie jest żadna wiedza tajemna. Najważniejsze jest, aby liderzy organizacji przekazali współpracownikom jasny cel – powód, sens pracy, którego będą częścią i dla którego warto będzie przychodzić do pracy.

Jeśli chodzi o z-a-u-f-a-n-i-e, najważniejsze jest zapewnienie pracownikom poczucia bezpieczeństwa i współodpowiedzialności za rozwój firmy. To sprawi, że całą swoją energię będą angażowali w pracę. Poczują się w niej komfortowo i wezmą odpowiedzialność za swoje decyzje i działania.

Natomiast jeśli chodzi o w-s-p-ó-ł-p-r-a-c-ę, warto pamiętać, że prawdziwi liderzy i ich zespoły nie zatrzymują wszystkich informacji dla siebie. Dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami, uczą oraz doradzają, bo tylko w ten sposób organizacja może się rozwijać. Ważne, aby inni współpracownicy okazali zrozumienie i wsparcie, gdy członkowie zespołu (węższego czy szerszego) poproszą o pomoc.

 

oprac.: Monika Rosa na podst.: Simon Sinek „Liderzy jedzą na końcu”

źródło: https://www.gallup.com/workplace/231668/dismal-employee-engagement-sign-global-mismanagement.aspx

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj