Najlepsze benefity pracownicze

Podpowiadamy jakie są aktualne oczekiwania pracowników związane z pozapłacowymi metodami motywowania.

 

Obecnie na rynku pracy pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów pracowniczych, które mają skusić potencjalnych pracowników i zatrzymać już zatrudnionych. Konkurencja w tym zakresie jest ogromna co potwierdzają badania ARC Rynek i Opinia. Polscy pracodawcy w zeszłym roku zainwestowali w dodatkowe świadczenia dla pracowników aż 12,2 miliardów złotych. Czy oferowane przez nich benefity zawsze precyzyjnie odpowiadały bieżącym potrzebom i oczekiwaniom ich pracowników? Warto zastanowić się, czego chcą pracownicy w XXI wieku.

 

Benefit, czy standard?

Benefity pracownicze, to świadczenia pozapłacowe, które pracownicy otrzymują jako niepieniężny dodatek do pensji. Ich lista jest bardzo długa. Najbardziej popularnymi są niezmiennie od kilku lat: opieka lekarska, karnety sportowe, ubezpieczenie na życie oraz dofinansowanie do szkoleń. Większość z nich jest jednak obecnie postrzegana jako standard, dostępny w każdej firmie.

 

Na co postawić w XXI wieku?

Żeby świadczenia pozapłacowy miały sens, warto rozważyć z jednej strony na czym najbardziej zależy n-a-s-z-y-m pracownikom, przy specyfice danej firmy (jakie mają potrzeby, jaki dodatek do pracy docenią), natomiast z drugiej strony zastanowić się, w jaki sposób wdrożyć określone rozwiązania, nie rujnując równocześnie budżetu firmy. Najnowsze opracowania wskazują, że współcześni pracownicy (na czele z najmłodszymi generacjami) oprócz satysfakcjonującego wynagrodzenia chcą czuć, że firma ma do nich zaufanie (które jest nieodłączną częścią kultury organizacyjnej) i najbardziej pożądają elastycznych godzin pracy lub możliwości pracy zdalnej. Z kolei pracownicy wychowujący dzieci lub opiekujący się zwierzętami doceniają możliwość okazjonalnego przyjścia z dzieckiem lub zwierzakiem do pracy.

 

Elastyczne godziny pracy

Samodzielne planowanie dnia pracy, wygoda i elastyczność, dobór najlepszych godzin do pracy (porannych albo popołudniowych z uwzględnieniem potrzeb pracownika) oraz możliwość dostosowania swoich godzin pracy do  innych aktywności w ciągu dnia (np. wizyty u lekarza) – to elastyczny czas pracy. Wstępem do elastycznych godzin pracy może być wprowadzenie „core hours”, tzw. stałych godzin pracy (np. 10-15), w których pracownicy muszą przebywać w biurze. Natomiast poza tymi godzinami pracownicy powinni móc samodzielnie realizować obowiązki zawodowe w wybranych przez siebie czasie.

 

Zdalna praca

Realizowanie obowiązków poza biurem, zazwyczaj w domu, jest bardzo ważne dla pracowników, którzy cenią spokój i komfort. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy pracownik nie czuje się najlepiej – może zostać w domu, wykonać swoje zadania, ale też odpocząć i zregenerować siły. Możliwości pracy zdalnej jest kilka – może to być jeden dzień w miesiącu lub jeden dzień w tygodniu. Są też firmy, w których można pracować zdalnie w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Z dzieckiem lub pupilem do pracy

W sytuacji, gdy pracownik nie ma z kim zostawić dziecka i nie może skorzystać z pracy zdalnej, niektórzy pracodawcy zgadzają się, by pracownik przyprowadził pociechę ze sobą. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wydzielenie specjalnej przestrzeni lub pokoju dla rodzica z dzieckiem, w którym oprócz stanowiska pracy będą także zabawki i materiały plastyczne.

Znane na zachodzie „bring your pet to work”, czyli możliwość przyprowadzenia zwierzęcia do pracy, coraz szerzej wkrada się także w polską przestrzeń biurową. Oczywiście wdrożenie takiego rozwiązania nie jest dla każdego. Jeśli w firmie jest ku temu sprzyjający klimat, warto zaczynać stopniowo – np. od jednego dnia w tygodniu, monitorując na bieżąco jak będą czuli się w tej sytuacji pozostali pracownicy i czy nie będzie to dla nich uciążliwe.

 

Miłe akcenty

Miłym akcentem w firmie są również niedrogie do wdrożenia benefity, które jednakże pokazują, że pracodawca dba o pracowników. Mogą to być np.: dni owocowe, lody (szczególnie w okresie letnim) oraz celebrowanie dni takich, jak walentynki, dzień dziecka, tłusty czwartek, pierwszy dzień wiosny czy urodziny pracowników. Zawsze w taki dzień można sprezentować pracownikom coś słodkiego lub zdrowego, aby poczuli się ważni i wyróżnieni.

 

oprac.: Monika Rosa

 

Źródła:

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/301279935-Firmy-rozpedzily-sie–z-wydatkami-na-benefity.html

https://rodzinaipraca.gov.pl/narzedzia-godzenia-rol/mozliwosc-przyjscia-do-pracy-z-dzieckiem/

https://www.benefitsystems.pl/o-nas/centrum-prasowe/komunikat/12-miliardow-zlotych-na-benefity-pracownicze-w-2018-r/

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj