Alert! Decyzja o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS - od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało dzisiaj harmonogram zmian dotyczących przekształcania OFE w IKE.

 

Kluczowe informacje płynące z komunikatu MFiPR są następujące:

  • Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu swoich pieniędzy z OFE do ZUS oraz na złożenie stosownej deklaracji.
  • Wzór owej deklaracji, w odrębnym rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej.
  • Wybór IKE nie wymaga żadnej aktywności ze strony oszczędzających – środki zostaną przekazane automatycznie.
  • Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi 27 listopada 2020 roku – tego dnia Powszechne Towarzystwa Emerytalne (obecnie prowadzące OFE) staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych (które będą prowadziły specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte – SFIO, w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne).

 

 

Szczegóły dotyczące przekształcenia OFE w IKE w źródłowym komunikacie: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/przeksztalcenie-ofe-w-ike–znamy-harmonogram-zmian

 

 

oprac. HZK

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj