Znamy wysokość składek ZUS na 2020 rok

GUS opublikował wysokość stawek ZUS na luty 2020 roku. Indywidualni przedsiębiorcy, których przychód w zeszłym roku przekroczył 120 tys. zł zapłacą 1431,48 zł. Dla korzystających z preferencji, takich jak Ulga na start lub Mały ZUS Plus, stawka wynosi 609,14 zł.

 

Pod koniec stycznia Główny Urząd Statystyczny opublikował obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (włącznie z wypłatami z zysku) za IV kwartał 2019 roku. Wyniosło ono 5368,01 zł. Na tej podstawie została określona podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców indywidualnych. Wysokość poszczególnych stawek dla indywidualnych przedsiębiorców znajduje się w poniższych tabelach GUS-u.

 

Wysokość składek ZUS bez preferencji w 2020 roku

W bieżącym roku wysokość składek ZUS opłacanych na zasadach ogólnych (razem z dobrowolną składką chorobową) wynosi o 114,51 zł więcej, niż w roku ubiegłym – oznacza to wzrost o 8,7% r/r. Szczegółowe wartości poniżej (dane za GUS).

 

źródło: GUS

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

Interesują Cię ważne terminy dla kadrowego i księgowego? Poznaj Kalendarz księgowego i kadrowego na luty 2020 r. >> 

 

Preferencyjne stawki ZUS w 2020 roku

Wysokość składek ZUS opłacanych na preferencyjnych warunkach wynosi w 2020 roku 609,14 zł, tj. o 53,25 zł więcej, niż w poprzednim roku (za podstawę wymiaru tych składek przyjmuje się 30% minimalnego wynagrodzenia). Oznacza to wzrost r/r o 9,6%. Dokładne informacje znajdują się w tabeli  poniżej (dane za GUS).

 

źródło: GUS

 

oprac.: HZK

źródło: https://zus.pox.pl/skladki-zus-za-luty-2020.htm

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj