Bezrobocie w UE najniższe od 2000 roku!

Polska na podium, najgorzej z bezrobociem w Grecji i Hiszpanii, a najlepiej w Czechach, Niemczech i Holandii.

 

W miniony czwartek Eurostat podał dane dotyczące stopy bezrobocia w 28 unijnych krajach. W grudniu 2019 roku wyniosło ono zaledwie 6,2% – najmniej od początku historii badania, datowanej na styczeń 2020 roku. Spadek r/r obliczono na 747 tys. osób. Bezrobotnych poniżej 25. roku życia było w grudniu ub.r. 3.155 mln.

 

W państwach samej strefy euro bezrobocie także osiągnęło rekordowo niski poziom – zmierzone w tym samym okresie, tj. w grudniu 2019 roku, wyniosło 7,4% – czyli najmniej od ostatnich 12 lat (dokładnie od maja 2008 roku). Rok wcześniej było ich o 592 tys. więcej. Ludzi bez pracy, mających poniżej 25. r.ż., było w strefie euro w grudniu ub. r. 2,213 mln.

 

Najniższy odsetek bezrobotnych w badanym okresie zanotowano w Czechach (2%), Niemczech i w Holandii (po 3,2%). Najwyższy z kolei w Grecji (16,6% – dane najnowsze, z X 2019 r.) oraz w Hiszpanii (13,7%).

 

Polska pośród unijnych gospodarek uzyskała trzecie miejsce, ze wskaźnikiem bezrobocie na poziomie 3,3% (różnica w danych GUS i Eurostatu wynika z innej metodologii badań).

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

Interesują Cię ważne terminy dla kadrowego i księgowego? Poznaj Kalendarz księgowego i kadrowego na luty 2020 r. >> 

 

 

oprac. HZK za polskieradio24.pl

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj