Kariera czy rodzina? Co wybierają Polki i Polacy?

Czy kariera idzie w parze z udanym życiem rodzinnym? Czy jest możliwe połączenie rozwijającej i satysfakcjonującej pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, równowaga między życiem prywatnym a pracą? A może trzeba coś poświęcić?

 

Autorki książki „50 na 50. Przewodnik dla pracujących rodziców, jak wspólnie złapać balans między pracą a rodziną” Sharon Meers i Joanna Strober uważają, że tradycyjny i bardzo częsty model podziału ról w małżeństwie powoduje, że jeden z małżonków jest zestresowany ciężarem odpowiedzialności za utrzymanie rodziny, a drugi małżonek bywa niespełniony przebywając w domu i wykonując wszystkie prace domowe i opiekuńcze. Oczywiście partnerski i równy podział obowiązków jest najsprawiedliwszy i najbardziej efektywny, ale nie zawsze jest łatwy do wdrożenia.

 

„Kariera czy rodzina” – opinie Polek i Polaków

Zastanawiacie się jak jest w Polsce? Czy Polacy wybierają karierę czy pracę? Aby odpowiedzieć na to pytanie z pomocą przyszedł serwis LiveCareer.pl, który przeprowadził badanie „Kariera czy rodzina”, w którym wzięło udział ponad 1 tys. Polek i Polaków. Opowiedzieli oni o swoich wyborach w życiu zawodowym i prywatnym. Jakie są wyniki?

Wśród respondentów, którzy mają dzieci:

  • 57% ankietowanych kobiet przyznało, że ze względu na dzieci i rodzinę zrezygnowało z rozwoju zawodowego i poświęciło się wychowaniu dzieci,
  • 25% ankietowanych mężczyzn porzuciło plany zawodowe z powodu sprzeciwu swoich partnerek (jednak nie są znane powody sprzeciwu partnerek).

Wśród respondentów, którzy nie mają dzieci:

  • 51% ankietowanych przyznało, że nie jest gotowa zrezygnować z rozwoju zawodowego dla ewentualnego potomstwa,
  • 39% ankietowanych przyznało, że zrezygnowało z rozwoju zawodowego z powodu choroby partnera lub partnerki,
  • 23% ankietowanych przyznało, że przełożyło decyzję o dziecku na później ze względu na karierę.

 

Matki Polki i żywiciele Polacy

Z badania jednoznacznie wynika, że Polki zdecydowanie częściej zajmują się pracą opiekuńczą i są bardziej skłonne poświęcić karierę zawodową na rzecz rodziny. Aby pogodzić pracę i życie rodzinne mężczyźni rozwijają się zawodowo, a kobiety przejmują obowiązki opiekuńcze. Patrząc na statystyki pokazujące, że na 100 kobiet decydujących się na urlop rodzicielski przypada tylko 1 mężczyzna, powyższe nie powinno dziwić. Niestety uwidacznia to również lukę płacową w zarobkach kobiet i mężczyzn – obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn jest o 16% wyższe niż kobiet. Polacy natomiast część biorą na siebie obowiązki związane z finansowym utrzymanie rodziny. Warto również zauważyć, że Polacy cenią sobie relacje rodzinne i partnerskie, ponieważ tylko 14% ankietowanych zrezygnowało z wejścia w stały związek ze względu na karierę.

 

oprac. M. Rosa na podst. livecareer.pl

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj