Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u wszedł w życie!

Z początkiem 2021 roku płatnicy składek i osoby fizyczne zlecające dzieło są zobowiązane do informowania ZUS o zawieranych umowach o dzieło. Czy w każdej sytuacji? Kiedy i jak to zrobić?

 

Obowiązek zgłaszania do ZUS-u umów o dzieło nie dotyczy sytuacji, kiedy:

  • zleceniodawca zawiera umowę o dzieło z własnym pracownikiem,
  • prace w ramach umowy o dzieło będą realizowane na rzecz własnego pracodawcy, choć zostały zawarte z innym podmiotem,
  • umowa o dzieło zostanie zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i dotyczy wykonania przez nią usług, które wchodzą w zakres prowadzonej przez nią działalności,
  • zleceniodawca jest podmiotem lub jednostką organizacyjną (np. stowarzyszeniem, fundacją, spółką prawa handlowego etc.) nie będącym płatnikiem składek.

 

O obowiązku zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u pisaliśmy już tutaj i tutaj.

 

Kto musi zgłosić umowę o dzieło do ZUS-u?

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje:

  • płatników składek zlecających dzieło,
  • osoby fizyczne zawierające z wykonawcą dzieła umowę, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnicy składek czy też nie.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Terminy i druki służące zgłaszaniu umów o dzieło od 1 stycznia 2021

Zgłoszeń należy dokonywać przez PUE ZUS za pomocą formularza RUD (tutaj znajduje się podstawa prawna wprowadzająca wzór tego dokumentu) w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Na jednym formularzu możliwe jest wykazanie maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą.

 

 

Szczegółowe informacje na temat zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z linkiem do dokładnej instrukcji – tutaj >> (klik).

 

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj