Pula środków na dofinansowanie projektów poprawiających BHP w firmach wynosi 100 milionów złotych. Wnioskodawcy mogą uzyskać do 300 tysięcy złotych jednorazowego wsparcia.
ZUS w marcu br. zaprosił płatników składek do udziału w konkursie na dofinansowanie działań służących poprawie BHP (konkurs nr 2023.01 na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2024 r.). Zgłoszenia można było nadsyłać od 17 kwietnia do 18 maja 2023 roku, tj. do dziś.
Głównym celem konkursu jest wsparcie działań zmierzających do zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym – powiedziała Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. Wszystkie projekty, które skupiają się na poprawie warunków pracy, redukcji ryzyka wypadków lub chorób zawodowych, a także zmniejszeniu negatywnego wpływu czynników ryzyka na stanowiska pracy, mogą liczyć na dofinansowanie. Różnorodność działań w jednym projekcie jest mile widziana, pod warunkiem, że przyczyniają się one do zmniejszenia lub eliminacji ryzyka na stanowiskach pracy.
Przedmiot dofinansowania
Dofinansowaniu podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:
- bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
- urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
- ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
- środki ochrony indywidualnej.
O jaką kwotę można wnioskować w konkursie na poprawę warunków BHP?
Minimalna kwota dofinansowania, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy, wynosi 10 tysięcy złotych. Maksymalna kwota wsparcia z ZUS nie może przekroczyć 80% całkowitej wartości projektu i nie może być wyższa niż 300 tysięcy złotych.
Gdzie składać wnioski konkursowe?
Wnioski o dofinansowanie, wraz z wymaganą dokumentacją, należy składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem: www.zus.pl/prewencja oraz w BIP ZUS.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>
oprac. HZK za dotacjezus.pl