Jakie uprawnienia mają pracownicy pracujący w komisjach wyborczych?

Nawet do 8 dni wolnego – częściowo płatnego, częściowo nie – mogą wykorzystać pracownicy zasiadający w komisjach wyborczych obsługujący wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakich formalności powinni dopełnić przed swoimi pracodawcami?

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Dla znakomitej większości pracowników jest to dzień wolny od pracy, jednakże osoby będące członkami komisji wyborczych, którzy zgodnie z harmonogramem pracy będą obsługiwać głosujących tego dnia, są uprawnieni do zwolnienia od pracy. Jakie dokładnie zasady w tym zakresie obowiązują pracodawców?

 

Zwolnienie od pracy dla członków komisji wyborczych

Pracownicy uczestniczący w pracach komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego mają prawo do:

  • zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od pracodawcy;
  • zwolnienia od pracy na dzień następujący po dniu zakończenia liczenia głosów, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od pracodawcy;
  • do 5 dni zwolnienia od pracy (np. na cele szkoleniowe) z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, bez prawa do wynagrodzenia.

 

 W praktyce dzień wyborów wyznaczony na 9 czerwca bieżącego roku przypada w niedzielę. Stąd osoby pracujące tego dnia w komisjach wyborczych mają prawo do zwolnienia od pracy tego dnia, następnie w poniedziałek 10 czerwca oraz – jeśli liczenie głosów zakończy się w poniedziałek (nawet minutę po północy) – także we wtorek, 11 czerwca br. Ponadto mogą skorzystać z dodatkowych 5 dni wolnego, zachowując prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

 

Jak wnioskować o zwolnienie od pracy dla członka komisji wyborczej?

Pracownik planujący skorzystanie ze zwolnienia od pracy w związku z pracą w komisji wyborczej musi poinformować o tym fakcie pracodawcę na piśmie co najmniej 3 dni przed planowaną nieobecnością (zgodnie z (art. 154 § 4a Kodeksu wyborczego). Dzień po zakończeniu okresu nieobecności powinien również dostarczyć zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność, podpisane przez przewodniczącego komisji wyborczej lub jego zastępcę i opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej (powinno być ono wystawione w dwóch egzemplarzach – jeden dla osoby pracującej w komisji, drugi do dokumentacji komisji). Zaświadczenie to powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład określonej komisji wyborczej,
  • przyczynę i czas nieobecności w pracy,
  • podstawę prawną zwolnienia od pracy.

 

Podstawa prawna

  • Art. 154 § 4 i § 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy
  • Postanowienie Prezydenta RP z 11 marca 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także