Uchodźcy z Ukrainy aktywni na polskim rynku pracy - najnowsze dane

Pracę w Polsce podjęło już 102 tys. uchodźców z Ukrainy. W jakich branżach znajdują zatrudnienie?

 

Przyrost zatrudnienia wśród naszych sąsiadów uciekających przed wojną w ujęciu miesiąc do miesiąca jest bardzo znaczący – jeszcze 30 marca br. minister Maląg informowała o 21 tys. osób, które znalazły pracę, by ok. miesiąc później podać dane na poziomie 102 tys. Nie powinno to dziwić, zważywszy na często traumatyczne doświadczenia uchodźców, którzy potrzebowali trochę czasu, żeby pozbierać siły. W jakich branżach i zawodach najczęściej pracują oraz w których województwach?

 

W jakich branżach pracują uchodźcy z Ukrainy?

Poniżej dane z 2 maja br. pochodzące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące uchodźców z Ukrainy – są oni zatrudniani najczęściej:

  • do prac prostych: 49,4 tys.,
  • jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy: 14,2 tys.,
  • jako pracownicy usług i sprzedawcy: 10,7 tys.,
  • jako operatorzy i monterzy maszyn: 10 tys.,
  • jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel – po kilka tys. osób w każdej z tych branż.

Powyższy przekrój prac nie powinien dziwić – wszak z Ukrainy uciekły w większości kobiety, często z dziećmi, stąd zdecydowana większość zatrudnionych – aż 75% – to kobiety.

 

Gdzie w Polsce pracuje najwięcej uchodźców z Ukrainy?

Według danych MRiPS dotychczas najwięcej uchodźców zostało zatrudnionych w następujących województwach:

  • mazowieckim: 18,1 tys.,
  • dolnośląskim: 12,3 tys.,
  • wielkopolskim: 11,6 tys.,
  • śląskim: 10 tys.

Równocześnie najmniej obywateli Ukrainy podjęło pracę w woj.: świętokrzyskim (972), podlaskim (1,5 tys.) oraz podkarpackim (1,6 tys.).

 

Czy uchodźcy zapełnią wakaty na polskim rynku pracy?

Wnioski płynące z XXIII edycji raportu „Oferty pracy w Polsce” opracowanego przez Grant Thornton wspólnie z partnerem technologicznym – firmą Element – dowodzą, że nawet gdyby wszyscy uchodźcy zdecydowali się na podjęcie pracy w Polsce (co z oczywistych względów jest niemożliwe, jako że sporą grupę spośród nich stanowią matki opiekujące się małymi dziećmi), zdołaliby oni zapełnić zaledwie połowę dostępnych wakatów. Badania Grant Thornton i Element wskazują, że w marcu 2022 roku w sieci widniało łącznie 681,5 tys. aktualnych ofert pracy (opublikowanych w samym marcu oraz wcześniej), tymczasem do 5 kwietnia nr PESEL uprawniający do legalnej pracy otrzymało 352,7 tys. osób w wieku produkcyjnym (tj. 18-65 lat);

 

Pełna treść raportu tutaj >> Oferty pracy w Polsce <<

Dowiesz się z niego m.in.:

📍 na pracowników których profesji trwa największe zapotrzebowanie,

📍 w których miastach jest największa podaż ofert pracy, a w których najmniejsza,

📍 na jakie benefity można obecnie liczyć w ofertach pracy.

 

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Jak przypomina resort rodziny, uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia, na mocy rządowej specustawy. Wystarczy do tego pieczątka wjazdowa po przekroczeniu granicy, która umożliwia uzyskanie numeru PESEL, a ten z kolei – zapewnia dostęp do rynku pracy.

Pracodawcy powinni pamiętać, że po zatrudnieniu uchodźców z Ukrainy – w oparciu o pisemnie zawartą umowę – mają 14 dni na poinformowanie o tym fakcie urzędu pracy (przez portal praca.gov.pl).

 

Więcej na ten temat w artykule >> Specustawa: legalizacja pobytu i pracy uchodźców z Ukrainy <<

 

 Przydatne linki – strony dostępne w języku ukraińskim!
Centralna baza ofert pracy: https://oferty.praca.gov.pl
Portal Zielona Linia: https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinia 19524
Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia: www.psz.praca.gov.pl
Koordynacja pomocy humanitarnej: www.pomagamukrainie.gov.pl

 

W ubiegły czwartek Straż Graniczna poinformowała, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło 3 mln osób. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował jednocześnie, że dostępne dane wskazują, iż ok. 1,6 mln Ukraińców będzie chciało zostać w naszym kraju.

Chcesz pomóc?

Udostępni poniższą ulotkę, by wszyscy uchodźcy trafiający do Polski byli w stanie znaleźć schronienie i pracę.

W języku polskim: ulotka-UA-PL

W języku ukraińskim: ulotka-UA-UA

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także