Rynek pracy w Polsce w czerwcu 2024 – trendy i wyzwania (RAPORT)

Wiosenne odbicie z opóźnieniem dotarło na rynek pracy, ale trend wzrostowy wydaje się umacniać. Czy się utrzyma? Czy wymagania pracodawców także poszły w górę? Czy „karnawał” benefitów nadal trwa?

 

Sytuacja na rynku pracy zdaje się po woli stabilizować, po dość dużych wahaniach miesięcznych. Spadki liczby ofert pracy są nadal co prawda widoczne, ale jesteśmy coraz bliżej dodatnich odczytów. Jest to zbieżne z prognozami makroekonomicznymi Marcina Mrowca, Głównego Ekonomisty Grant Thornton, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus, po ostatnich ujemnych odczytach. Jak dokładnie ma się sytuacja z liczbą ofert pracy, ich dynamiką oraz zawartością?

 

Liczba i dynamika ofert pracy w czerwcu 2024 roku

W czerwcu 2024 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 273,8 tys. nowych ogłoszeń o pracę, co stanowi spadek tylko o 2% w porównaniu do analogicznego miesiąca 2023 roku. W porównaniu z majem 2024 roku liczba ofert wzrosła o 12,7 tys. (5%). To znacznie lepszy wynik, niż jeszcze miesiąc temu – kiedy spadek r/r wyniósł aż 15%.

Ten wzrost jest częściowo wynikiem sezonowego (choć dość spóźnionego) zapotrzebowania na pracowników w okresie wiosenno-letnim​​.

Największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym widać w branży medycznej (13%) oraz wśród pracowników fizycznych (7%), podczas gdy branże takie jak HR (-32%) i IT (-30%) odnotowały największe spadki​​.

 

Zawartość ofert pracy – wymagania pracodawców i oferowane benefity

Analiza zawartości ofert pracy wykazała, że w czerwcu pracodawcy nieco obniżyli liczbę benefitów na jedną ofertę, wobec maja – do 6,5. Najczęściej oferowane są – jak dotychczas – szkolenia, pakiet medyczny, karta sportowa, wysokie wynagrodzenie oraz elastyczny czas pracy.

 

„Spadająca drugi miesiąc z rzędu liczba benefitów zawieranych przez pracodawców w ofertach pracy nieco rozczarowuje. Przypomnijmy, że w kwietniu odnotowaliśmy historyczny rekord, czyli 6,9 benefitu przypadającego średnio na jedną ofertę. To był sygnał sugerujący, że popyt na pracowników się odradza i pracodawcy muszą coraz mocniej konkurować o najlepszych pracowników. Od tego czasu lista benefitów w ofertach nieco się skurczyła, więc wydaje się, że tamten wniosek był przedwczesny i wyraźnego zaostrzenia konkurencji na razie nie widać. Obecnie pakiet zachęt pozapłacowych jest mniej więcej na poziomie długookresowej średniej.” – Magdalena Marcinowska, Partner w Grant Thornton

 

Spadła również liczba wymagań stawianych kandydatom – obecnie na jedno ogłoszenie przypada ich około 5,3. Najczęściej poszukiwane są: doświadczenie (75%) oraz dyspozycyjność (42%)​​.

 

Link do pełnej treści bezpłatnego raportu Grant Thornton: >> Rynek pracy w trendzie wznoszącym <<.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także