Zawody deficytowe i nadwyżkowe 2019 w Polsce

W kraju za dużo mamy jedynie ekonomistów. Brakuje między innymi księgowych, programistów, budowlańców czy pracowników branży hotelarskiej i gastronomicznej.

 

Najnowszy Barometr zawodów 2019, czyli cykliczne, ogólnopolskie badanie realizowane na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazuje prognozy i trendy dotyczące popytu i podaży dla poszczególnych zawodów w Polsce w ujęciu rocznym.

 

Link do pełnego raportu jest tutaj >>

 

Z tegorocznego badania wynika, że najbardziej brakuje rąk do pracy w tych zawodach, których przedstawiciele wyemigrowali zagranicę – czyli np.: kelnerów, kucharzy czy budowlańców. Poza tym specjalistów z dziedziny księgowości czy informatyki. Zbyt wielu mamy jedynie zawodowych ekonomistów. W przypadku zdecydowanej większości zawodów notujemy równowagę popytu i podaży, jednak lista zawodów deficytowych wciąż się wydłuża.

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych zawodów, w podziale na województwa, można znaleźć tutaj >>

 

Opublikowane niedawno, również cykliczne, badanie Grant Thornton poświęcone rynkowi pracy, potwierdza trudną sytuacje z perspektywy pracodawców: presję na wynagrodzenia oraz niedobory kadrowe – zarówno wśród wykwalifikowanych specjalistów, jak i osób wykonujących prace fizyczne.

 

Pełen raport Grant Thornton na temat rynku pracy do pobrania tutaj >> 

 

Z badania Grant Thornton wynika, że aż 36% przedsiębiorców w Polsce planuje podnosić wynagrodzenia. To o 5 pkt. proc. więcej, niż w roku poprzednim, oraz najwyższy wynik w całej historii badania, które Grant Thornton prowadzi od 2009 roku.

Równie silnie, co wynagrodzenia, mają rosnąć wskaźniki zatrudnienia: aż 23% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce planuje zwiększyć liczbę pracowników. Rok temu takie zamiary deklarowało 17% firm, a na przykład w 2013 roku odsetek ten wynosił niemal 0.

Dla pracowników to doskonałe informacje, niestety z perspektywy pracodawców oznaczają przede wszystkim wyższe koszty zatrudnienia.

 

Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy >> 

 

Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa, od 2014 roku związana ze spółką doradczo-audytorską Grant Thornton jako specjalista ds. marketingu. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud