Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2020 roku

Najniższa płaca na etacie w przyszłym roku ma wynieść minimum 2345,59 zł brutto, a stawka godzinowa 15,30 zł. Rząd przedstawił swoje prognozy partnerom społecznym – organizacjom pracodawców i związkom zawodowym.

 

10 maja br. odbyło się posiedzenie zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego (RDS) ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych (tj. przedstawicieli biznesu i związkowców) dotyczące m.in. płacy minimalnej. Podobnie jak w poprzednich latach, „stronie społecznej nie udało się uzgodnić wspólnej propozycji” – jak 13 maja br. napisała RDS na swojej witrynie. Teraz przedstawiciele przedsiębiorców oraz związków zawodowych mają czas do 15 maja na ogłoszenie swoich stanowisk w tej sprawie. Rząd z kolei ma podać własną propozycję do 15 czerwca br.

 

Zgodnie z zapisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w 2020 roku minimalna płaca ma wzrosnąć co najmniej o 4,25 proc. (czyli 95,59 zł) wobec bieżącej stawki (tj. 2250 zł brutto) i wynieść 2345,59 zł. Wzrost ma być proporcjonalny również dla stawki godzinowej, która ma wynieść minimum 15,30 zł brutto (obecnie 14,70 zł).

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie naliczania wynagrodzeń? Skorzystaj z outsourcingu kadr i płac Grant Thornton >> 

 

W ubiegłych latach podwyżki wynosiły zazwyczaj 100 lub 150 zł. Jak najniższy wzrost wynagrodzeń będą postulowali przedstawiciele przedsiębiorców (prawdopodobnie na poziomie ok. 5%, czyli 100 zł). Strona rządowa, w roku wyborczym, może skłonić się minimum do stawki 150 zł. Z kolei OPZZ od dawna postuluje poziom płacy minimalnej w wysokości ok. 50 proc. średniej pensji, tj. mniej więcej na poziomie 2600 zł brutto. Prawdopodobnie jednak przede wszystkim będzie postulował wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej.

 

Wspomniane propozycje kwot, jakie mają wysunąć członkowie Komisji Trójstronnej (rząd, związkowcy i przedsiębiorcy), będą jedynie punktem wyjścia w negocjacjach. Rozmowy mogą trwać nawet do jesieni. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, rząd będzie musiał ustalić wysokość przyszłorocznych minimalnych stawek wynagrodzenia samodzielnie, w terminie do 15 września br.

 

 

oprac. HZK na podst. kadry.infor.pl i dialog.go.pl

Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa, od 2014 roku związana ze spółką doradczo-audytorską Grant Thornton jako specjalista ds. marketingu. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud