Nie wiesz jak zwolnić pracownika? Potrenuj na Barrym!

Amerykańska firma Talespin stworzyła symulator treningowy wykorzystujący sztuczną inteligencję, który umożliwia przećwiczenie zwalniania pracowników.

 

 

Amerykańska firma Talespin przygotowała rewolucyjne szkolenie HR w wirtualnej rzeczywistości – symulator zwalniania ludzi, który pozwala rozwijać umiejętności interpersonalne i miękkie kompetencje. Stworzyła wirtualnego pracownika, któremu nadała imię Barry – to na nim menedżerowie mogą ćwiczyć umiejętności prowadzenia obustronnie trudnej rozmowy. Cyfrowy Barry, dzięki sztucznej inteligencji, podczas spotkania okazuje i odwzorowuje realistyczne emocje, rozumiejąc kontekst skomplikowanej rozmowy.

 

Jak zwalniać… lepiej?

Wirtualne szkolenie zostało stworzone jako narzędzie dla specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz managerów zarządzających zespołami pracowników. Symulator pokazuje, że zwolnienie pracownika o imieniu Barry, po wielu latach pracy, może być dużym przeżyciem emocjonalnym dla obu stron. Można, a nawet trzeba, uczynić je chociaż odrobinę bardziej komfortowym, poprzez przećwiczenie różnych scenariuszy. Twórcy rozwiązania postawili sobie za cel pomoc pracownikom w poprowadzeniu tej rozmowy w możliwie najbardziej empatyczny sposób. Kilka scenariuszy rozmowy, trudne reakcje, niespodziewane odpowiedzi, mają pomóc przygotować się menedżerom do jednego z najtrudniejszych spotkań z pracownikami oraz oswoić ich z wręczaniem wypowiedzeń.

 

Mieszane reakcje

Wirtualne szkolenie spotkało się z ambiwalentnymi reakcjami zainteresowanych. Jedni stwierdzili, że stanowi próbę nauczenie menedżerów jak mają zwalniać podwładnych bez odczuwania jakichkolwiek emocji. Inni byli zachwyceni możliwością przećwiczenia swoich umiejętności w bezpiecznym (kontrolowanym), wirtualnym świecie. Wszyscy byli zgodni, że zaawansowane technologie wykorzystujące sztuczną inteligencje wkraczają na nowe terytorium i mają potencjał podbicia świata HR. W USA symulator spotkał się z dużym zainteresowaniem – jest obecnie stosowany przez wiele tamtejszych firm. Czy przyjmie się także w Europie, pokaże czas.

 

Prezentację rozwiązania od Talespin można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RzcCwr5iWHg.

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj