UWAGA! Można występować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 marca 2020 r.!

ZUS opublikował wczoraj komunikat, w którym informuje, że w związku z wydłużeniem terminu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków etc., uprawnieni opiekunowie dzieci do 8 r. ż. mogą występować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres.

 

20 marca 2020 r. Premier ogłosił, że został przedłużony, do dnia 10 kwietnia 2020 r., termin zamknięcia placówek oświatowych. Tym samym rodzice zostali zmuszeni do zapewniania opieki nad dziećmi w domu przez okres dłuższy niż 14 dni, na które pierwotnie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Aktualnie trwają prace nad przedłużeniem okresu obowiązywania zasiłku. Pojawiają się jednak liczne pytania i wątpliwości z tym związane.

 

Jak zatem mają postąpić rodzice/pracownicy i pracodawcy w chwili obecnej?

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie ZUS 25 marca 2020 r. możliwe jest wystąpienie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przekraczający pierwotnie zakładane 14 dni już w chwili obecnej.

 

W tym celu należy złożyć tak jak dotychczas oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8. Złożony wniosek będzie rozpatrzony po wejściu w życie nowych przepisów, które mają obowiązywać z datą wsteczną od 26 marca 2020 roku.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także

Skomentuj