ZUS od wczoraj zwraca nadpłacone składki za kwiecień i maj! Jak je odzyskać?

20 września br. weszły w życie przepisy umożliwiające ZUS-owi zwrot nadpłaconych składek za kwiecień i maj 2020 roku. Choć ponowne rozpatrzenie prawa do zwolnienia ze składek odbywa się z urzędu, aby uzyskać zwrot należy złożyć stosowny wniosek.

Z urzędu ponowne rozpatrzenie wniosku, ale zwrot nadpłat – już nie

Zgodnie z lipcową zmianą przepisów Tarczy antykryzysowej (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >>), te firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie (lub miały nadpłatę) uzyskają pełne zwolnienie. Ponowne rozpatrywanie wniosków i umarzanie należnych składek za kwiecień i maj odbywa się z urzędu, czyli bez udziału czy inicjatywy przedsiębiorców. ZUS rozpoczął proces ponownej weryfikacji wniosków po 20 września (czyli ustawowo wyznaczonym terminie). O swoich decyzjach ZUS będzie informował przedsiębiorców poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 

Jak uzyskać zwrot nadpłaconych składek ZUS za kwiecień i maj 2020?

Po wspomnianej zmianie przepisów ci płatnicy składek, którzy życzą sobie otrzymać zwrot nadpłat na konto, powinni złożyć odpowiedni wniosek – jest nim druk ZUS-EZS-P. Najszybciej można go złożyć korzystając z platformy PUE ZUS. W tym celu, po zalogowaniu się do PUE ZUS należy wybrać zakładkę „Płatnik”, a następnie „Usługi” i „Katalog usług”, po czym wpisać „EZS-P”.

Przedsiębiorcy, którzy nie wystąpią o zwrot zgromadzonych środków przy pomocy ww. wniosku, będą mieli automatycznie zaliczone przez ZUS nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.

 

 Ciekawostka: sprawa nadpłat może dotyczyć – wg danych ZUS – nawet 800 tys. firm. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na ich kontach powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

oprac. HZK za ZUS.pl

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj