Ulga abolicyjna - ograniczona

Początkowe plany dotyczące zniesienia ulgi abolicyjnej finalnie zakończyły się jej znacznym ograniczeniem. Dziś rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2021 rok, która zwiera stosowne zapisy. Co i jak ma się finalnie zmienić?

 

Jak podało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 28 września br., zmiany w uldze abolicyjnej mają polegać na zastąpieniu dotychczasowego braku opodatkowania przez zasadę proporcjonalnego opodatkowania, przy założeniu kwoty wolnej w wysokości 8 tys. zł. Osoby, które nie przekroczą wspomnianej kwoty wolnej będą mogły się rozliczać na dotychczasowych zasadach. Resort finansów podał, że wg ich danych będzie to dotyczyło niemal 2/3 (tj. ok. 41 tys.) spośród 67 tys. osób korzystających obecnie z ulgi abolicyjnej.

 

Na górze napis Ulga abolicyjna. Poniżej trzy wypunktowane informacje o następującej treści: Dawny standard brak opodatkowania, Nowy standard zasada proporcjonalnego odliczania, Kwota wolna: 8000 zło. Na dole w pasku ikony mediów społecznościowych Ministerstwa Finansów. W prawym górnym rogu logo MF

 

 W uzasadnieniu do planowanych zmian MF napisało: „W wyniku działania ulgi abolicyjnej często mamy do czynienia z podwójnym brakiem opodatkowania. Osoby zarabiające za granicą w ogóle nie płacą podatku – ani w miejscu zamieszkania ani tam, gdzie zarabiają pieniądze. Ulga służy często nieuczciwym firmom, żeby zmniejszać do minimum podatek płacony w Polsce przez ich właścicieli. Jest to zjawisko, któremu ostro sprzeciwia się OECD. W 2017 r. podpisując konwencję MLI, Polska zobowiązała się do wprowadzenia odpowiednich przepisów, które ukrócą takie sytuacje„.


oprac. HZK za MF

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj