Z dniem 1 września br. o 1 punkt procentowy wzrosły stawki wynagrodzeń dla młodocianych pracowników przygotowujących się do zawodu. Dla pracodawców to możliwość ubiegania się o wyższe refundacje.
Jak informowaliśmy na naszym blogu 3 czerwca br., od 1 września nastąpiły zmiany w zakresie stawek wynagrodzeń dla młodocianych pracowników (osób między 15 a 18 rokiem życia) odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Aktualnie obowiązujące stawki wynagradzania młodocianych pracowników wynoszą:
- w pierwszym roku nauki nie mniej niż 5%przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (tj. 247,55 zł),
- w drugim roku nauki nie mniej niż 6% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (tj. 297,06 zł),
- w trzecim nie mniej niż 7% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (tj. 346,56 zł).
Wynagrodzenie młodych osób odbywających przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy zostało utrzymane na obecnym poziomie, tj. nie mniej niż 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni kwartał (tj. obecnie 198,04 zł).
Refundacja kosztów podwyżki po złożeniu wniosku
Pracodawcy mają prawo ubiegać się o refundację kosztów wyżej wspomnianej podwyżki. Żeby otrzymać zwrot już od pierwszego miesiąca zmian, powinni w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów złożyć wniosek o modyfikację postanowień umowy dot. zwrotu wydatków z Ochotniczego Hufca Pracy (OHP). Jeśli dokument złożą później, otrzymają podwyższoną refundację dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Komenda wojewódzka hufca, do którego dany pracodawca złoży wniosek o refundację kosztów podwyżki wynagrodzenia dla młodocianego pracownika, będzie miała 30 dni na powiadomienie pracodawcy o sposobie rozpatrzenia jego wniosku oraz zawarcie z nim stosownego aneksu do umowy.
Podwyżki wynagrodzeń dla młodocianych pracowników będą refundowane z Funduszu Pracy (przy czym w 2019 r. wyjątkowo z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).
oprac. HZK za MPiPS