Niezwykle istotnym dla wszystkich pracowników – bez względu na kraj, w którym mieszkają i pracują – są kwestie związane z nieobecnością w pracy spowodowaną chorobą. Poniższy artykuł przedstawia zagadnienie zwolnienia chorobowego z perspektywy pracowników zatrudnionych na terenie Wielkiej Brytanii.
Z TEGO TEKSTU DOWIESZ SIĘ:
- W jaki sposób usprawiedliwiana jest nieobecności w pracy spowodowana chorobą w Wielkiej Brytanii.
- Jakie są wymagane dokumenty do przebywania na „chorobowym”.
- Czy zwolnienie chorobowe przerywa okres urlopu wypoczynkowego.
- Ile wynosi wynagrodzenie za czas choroby w Wielkiej Brytanii.
W przypadku pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii kwestia nieobecności w pracy z powodu choroby jest rozwiązana w nieco odmienny sposób, niż ma to miejsce w Polsce. Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na czas nieobecności chorobowej, jednak nieobecność ta może być usprawiedliwiona na 2 sposoby – w zależności od jej długości.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie spraw kadrowo-płacowych? Skorzystaj z usług ekspertów Grant Thornton >>
Choroba trwająca ponad 7 dni
Pierwszy sposób obejmuje sytuacje, w których pracownik pozostaje chory, a tym samym nieobecny w pracy, przez więcej niż 7 dni z rzędu (czas ten obejmuje również dni wolne od pracy takiej jak weekendy i święta). Wówczas konieczne jest dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego (tzw. fit note lub sick note) wystawionego przez lekarza, jak ma to miejsce w Polsce. Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, dokument potwierdzający niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby, tzw. Allied Health Professionals (AHP) report, może być również wystawiony przez fizjoterapeutę, podologa lub terapeutę zajęciowego.
Choroba trwająca do 7 dni
Pracownicy, których okres nieobecności w pracy spowodowany chorobą nie przekracza 7 dni kalendarzowych z rzędu nie są zobowiązani do przedstawiania pracodawcy zwolnienia lekarskiego ani żadnego innego dokumentu wystawionego przez lekarza. W takiej sytuacji konieczne jest jedynie potwierdzenie przez samego pracownika faktu, że jego nieobecność spowodowana była chorobą, tzw. self-certification lub self-certified sickness. Sposób potwierdzenia takiej nieobecności zależy od pracodawcy i może być ono w formie uzupełnionego przez pracownika odpowiedniego formularza lub też jako przesłane w formie mailowej szczegóły dotyczące zwolnienia chorobowego. Pracownik powinien przekazać pracodawcy jak najwięcej szczegółów dotyczących powodów nieobecności (informacji o chorobie), przyczyn wystąpienia choroby, oraz dat kiedy rozpoczęła się i kiedy zakończyła choroba.
Zwolnienie chorobowe a urlop wypoczynkowy
Bez względu na długość zwolnienia chorobowego, pracownik zachowuje takie samo prawo do nabywania urlopu jak w sytuacji, gdy nie przebywa on na zwolnieniu chorobowym. W przypadku niewykorzystania przez pracownika w danym roku kalendarzowym przysługującego mu urlopu wypoczynkowego z powodu wystąpienia nieobecności chorobowej, urlop ten zostaje przeniesiony na kolejny rok. Zwolnienie chorobowe, które wystąpi przed lub w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego, może przerwać ten urlop. Nie jest to jednak konieczne. Dzieje się tak przeważnie w sytuacjach, gdy pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego. Ważnym zaznaczenia jest fakt, że pracodawca nie może zmusić pracownika, aby w przypadku zwolnienie lekarskiego wykorzystał za ten czas urlop wypoczynkowy. W przypadku zamiany przez pracownika urlopu wypoczynkowego na zwolnienie chorobowe, wynagrodzenie chorobowe (Statutory Sick Pay) wliczone zostanie do kwoty wynagrodzenia za czas urlopu, które otrzymał pracownik.
Wynagrodzenie chorobowe
Wynagrodzenie chorobowe w Wielkiej Brytanii wypłacane jest pracownikowi przez pracodawcę (podlega ono podatkowi i ubezpieczeniu społecznemu tak jak wynagrodzenie za pracę) i wynosi £ 94,25 tygodniowo przez okres do 28 tygodni zwolnienia lekarskiego. W zależności od umowy i zasad obowiązujących u danego pracodawcy, kwota ta może być wyższa, nigdy jednak nie może być niższa. Okres zwolnienia lekarskiego przypadający w dni, w które pracownik świadczył by pracę to tzw. qualifying days. Za okres ten, oprócz pierwszych 3 dni (tzw. „dni wyczekiwania”, qualifying days), pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Za dni wyczekiwania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego pod warunkiem, iż w ciągu ostatnich 8 tygodni poprzedzających zwolnieni chorobowego pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, w którym uwzględnione były 3 dni wyczekiwania.