Możliwość zlecenia zdalnej pracy oraz prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, to główne rozwiązania dla pracodawców i pracowników w opublikowanej już specustawie, która weszła w życie 8 marca 2020 roku.
W minioną sobotę, tj. 7 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 374) została opublikowana specustawa dotycząca walki z koronawirusem COVID-19. Poniżej przytaczamy dokładne brzmienie najważniejszych postanowień – z punktu widzenia pracodawców i pracowników – Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych .
Art. 3. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).
Art. 4. 1. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
Art. 4. 2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje.
ZUS na swojej stronie internetowej opublikował dziś Informacje o uprawnieniach do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, które zawierają szczegółowe wyjaśnienia zasad ustalania prawa do zasiłku chorobowego i opiekuńczego, zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami, w tym z obowiązującą od minionej niedzieli koronawirusową specustawą. Ich dokładne omówienie już niebawem na naszym blogu.
Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij)
Potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia kadr lub płac? Nie masz pewności jak działać zgodnie z przepisami prawa pracy w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
oprac. HZK