Podstawą zbudowania niedyskryminacyjnej siatki płac jest wartościowanie stanowisk pracy. Od czego zacząć?
Tworzenie niedyskryminacyjnej siatki płac trzeba zacząć od wartościowania stanowisk pracy. Chodzi tu o zróżnicowanie:
- zakresu pracy na każdym stanowisku w firmie,
- kompetencji niezbędnych do jej wykonania
- oraz wysiłku fizycznego i intelektualnego, jaki trzeba w nią włożyć.
Wycena pracy poprzedzona analizą na bazie uprzednio zdefiniowanych kryteriów, pozwala na stworzenie dobrej siatki płac, wewnętrznych zależności i korelacji między poszczególnymi stanowiskami oraz ich hierarchii.
Wartość tej samej pracy może się różnić zależnie od firmy
Trzeba przy tym pamiętać, że wartość danej pracy może się różnić w zależności od firmy. Na przykład w firmie świadczącej usługi księgowe zupełnie inaczej wyceni się pracę księgowego – zajmującego stanowisko de facto „produkcyjne”, kluczowe dla profilu biznesowego firmy, a zupełnie inaczej np. w firmie rodzinnej, produkującej ogrodzenia. No chyba, że to będzie główna księgowa i prawa ręka właściciela, mózg operacji – wówczas taki pracodawca będzie zapewne wartościował jej pracę bardzo wysoko.
Wartościując pracę w danej organizacji trzeba uwzględnić rynkowe realia
Wartościowanie jest elementem z jednej strony projektowania nowoczesnego systemu wynagradzania, a z drugiej – zarządzania organizacją. Organizacje dojrzałe, mające pełną świadomość wagi i wartości kapitału ludzkiego, takie wartościowanie powinny przeprowadzić zanim przystąpią do projektowania tabeli wynagrodzeń. Efektem końcowym tej analizy i oceny wartości pracy jest stworzenie tabeli wynagrodzeń opartej z jednej strony na wynikach wartościowania, a z drugiej na wycenie wartości pracy dla danej firmy, ale oczywiście z uwzględnieniem rynkowych realiów.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszym najnowszym informatorze „Nowoczesna i antydyskryminacyjna polityka płacowa” – klik >>