Unia Europejska pracuje nad prawem pracowników do cyfrowej przerwy

Work-life balance znów na agendzie prac Unii Europejskiej. Czy pracownicy będą mieli prawo do rozłączenia się/przerwy cyfrowej?

 

Unia Europejska rozpoczęła prace nad prawem do rozłączenia się po godzinach pracy, aby oddzielić czas pracy od życia prywatnego.

Zgodnie z § 1 art. 129 oraz §1 art. 131 Kodeksu Pracy: „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy”, zatem po zakończeniu wykonywania obowiązków służbowych pracownicy mogą się udać się na zasłużony odpoczynek.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Co w sytuacji, gdy pracodawca wysyła maile i dzwoni po godzinach pracy?

Tym tematem postanowił zająć się Parlament Europejski, który w styczniu 2021 r. wydał rezolucję ustawodawczą, w której wezwał Komisję Europejska do zajęcia się zagadnieniem odbierania telefonu służbowego i odpisywania na maile w czasie wolnym od pracy. 472 Europosłów zagłosowało za zakazem kontaktowania się z pracownikami po godzinach pracy i uważają, że prawo do przerwy cyfrowej / prawo do rozłączenia się po godzinach pracy powinno znaleźć się w przepisach prawa pracy we wszystkich krajach członkowskich.

Parlament Europejski uznał, że w czasie epidemii, gdy pracownicy zostali przeniesieni do pracy zdalnej, kontaktowanie się z nimi po godzinach ich pracy stało się nagminne i narusza ich komfort psychiczny oraz jest szkodliwe dla ich zdrowia, gdyż może nawet prowadzić do depresji czy innych chorób.

 

 Bezsprzecznie PE uznał, że od pracownika nie będzie można oczekiwać, że będzie dzwonił, wysyłał maile lub komunikował się z przełożonymi lub klientami poza godzinami pracy, ponieważ niezbędna jest równowaga między życiem prywatnym i zawodowym.

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj