Komu przysługuje urlop ojcowski, w jakim wymiarze przy narodzinach bliźniąt, kiedy można z niego skorzystać… – poniżej wszystko, co warto wiedzieć o urlopie ojcowskim!
Zgodnie z art. 1823 Kodeksu pracy, tata pragnący aktywnie angażować się w wychowanie swojego dziecka ma prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni. Taki przywilej – w świetle obowiązujących przepisów – przypada wyłącznie ojcu będącemu pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Wymiar urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski można wykorzystać w całości w wymiarze 2 tygodni, tzn. 14 kolejnych dni kalendarzowych (łącznie z sobotą oraz niedzielą) lub w 2 częściach, z czego każda nie może być krótsza, niż 7 dni. Długość takiego urlopu nie jest uzależniona od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Co oznacza w praktyce? To znaczy, że w sytuacji urodzenia się bliźniąt, wymiar urlopu ojcowskiego nie ulegnie zwiększeniu.
Kiedy można skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?
Urlop nie może rozpocząć się przed narodzeniem się dziecka Natomiast ojcowie mogą z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. W przypadku niewykorzystania – urlop przepada.
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Prawo do korzystania z urlopu ojcowskiego posiada:
- ojciec dziecka będący w związku małżeński z matką dziecka,
- ojciec dziecka, który nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka,
- rozwiedziony ojciec dziecka – o ile wychowuje swoje dziecko,
- adopcyjny ojciec dziecka – o ile dziecko nie ma ukończonego 7. roku życia; termin 24 miesięcy liczony jest od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.
Termin urlopu ojcowskiego
Pracownik chcący skorzystać z przysługującego mu urlopu ojcowskiego jest zobowiązany przedłożyć pracodawcy wniosek o jego udzielenie najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Wówczas, pracodawca nie może odmówić ojcu-pracownikowi udzielenia takiego świadczenia we wskazanym terminie. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony później, pracodawca może – choć nie ma obowiązku – udzielić urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym we wniosku. Na pracodawcy bowiem ciąży obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego najwcześniej po 7 dniach od daty złożenia wniosku; jeśli tata się spóźni z wnioskiem, wówczas termin urlopu ojcowskiego ulegnie przesunięciu.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Dokumenty potrzebne do wniosku o urlop ojcowski
Do wniosku o urlop ojcowski należy dołączyć następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zagraniczny akt urodzenia dziecka lub kopię jednego z tych dokumentów;
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję;
- oświadczenie pracownika, w którym określa czy korzystał z urlopu ojcowskiego lub jego części.
Wynagrodzenie podczas urlopu ojcowskiego
Tacie przebywającemu na urlopie ojcowskim przysługuje 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Nie ma przy tym znaczenia czy ojciec dziecka wykazuje odpowiednio długi staż pracy u danego pracodawcy.
Ochrona praw pracowniczych podczas urlopu ojcowskiego
W przypadku pobytu na urlopie ojcowskim wszystkie prawa pracownika związanego z jego zatrudnieniem są chronione. Oznacza to również, że ojca dziecka nie można zwolnić, czy też rozwiązać z nim umowy o pracę. Pracodawca nie może mu w tym czasie zmienić stanowiska pracy. W sytuacji, gdy umowa o pracę na czas określony, na podstawie której jest zatrudniony ojciec dziecka rozwiązuje się w czasie przebywania na urlopie ojcowskim – urlop ten ulegnie skróceniu do ostatniego dnia trwania stosunku pracy.