Reonboarding pracowników - ważny przy powrotach do biur po pandemii?

Czym jest reonboarding i czy sprawdzi się przy masowych powrotach pracowników do biur po pandemii Covid-19?

 

Wiele firm przewiduje całkowity lub częściowy powrót do biura jeszcze w tym roku. Niewątpliwie zorganizowanie pracy stacjonarnej na nowo będzie dla pracodawców nie lada wyzwaniem. Podobnie jak zadbanie o to, by powrót pracowników do biura był dla nich jak najbardziej komfortowy. Skuteczny w ponownym wdrożeniu pracowników w struktury i procedury firmy może okazać się reonboarding.

 

Reonboarding – pierwotnie dla powracających pracowników

Reonboarding, czyli ponowny onboarding, polega na ponownym wprowadzeniu pracowników w życie firmy oraz wdrożeniu ich w zasady obowiązujące w zakładzie pracy. Termin ten pierwotnie odnosił się do tak zwanych „pracowników bumerangów”, czyli osób, które wróciły do pracy w firmie, z której niegdyś odeszły. W niektórych przypadkach reonboarding jest stosowany w przypadku kobiet wracających do pracy po długiej przerwie związanej z urlopem macierzyńskim i/lub wychowawczym.

Obecnie reonboarding możne mieć także zastosowanie wobec tych osób, które czeka powrót do biura z pracy zdalnej (nierzadko po półtorarocznej przerwie) oraz tych, które dołączyły do firmy w okresie pandemii i z powodu zagrożenia epidemiologicznego nigdy nie miały okazji pracować w biurze. Po tak długim czasie pracy zdalnej dla wielu osób adaptacja do nowych warunków może okazać się trudna, co zresztą potwierdzają badania. Według raportu Dailyfruits „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19 z czerwca 2021 roku, aż 44% osób pracujących zdalnie stresuje się w związku z koniecznością powrotu do pracy w biurze.

 

Dailyfruits, Powrót firm do biura a pandemia Covid-19, czerwiec 2021

 

Pomysły na udany reonboarding

Ważnym elementem ponownego onboardingu pracowników wracających do biur powinno być przede wszystkim przeprowadzenia szkolenia z zasad bezpieczeństwa obowiązujących w firmie. Mowa oczywiście o regularnej dezynfekcji, noszeniu maseczek czy zachowywaniu odpowiedniego dystansu.

Ciekawym pomysłem wydaje się np. wprowadzenie tzw. buddiego (z ang. kumpla), czyli pracownika, który dzięki większemu i dłuższemu stażowi w pracy biurowej będzie potrafił wesprzeć osobę powracającą do biura lub mającą pierwszy kontakt z pracą stacjonarną. Ów buddy (kumpel z pracy) zaznajomiony z osobą wracającą do biura powinien umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące organizacji pracy w biurze, rozkładu pomieszczeń, obowiązujących regulacji i procedur, struktury organizacyjnej czy kultury pracy.

 

Onboarding i offboarding. Etapy zatrudniania kluczowe dla wizerunku pracodawcy, nie tylko w czasach zarazy

 

Wyraźne oczekiwania dotyczące bezpiecznego powrotu do biur

Zdecydowana większość respondentów wspomnianego badania Dailyfruits deklaruje, że po powrocie do biura nadal chciałaby zachować możliwość okazjonalnej pracy zdalnej – 32% ankietowanych chciałoby pracować 2-3 dni w tygodniu z domu, i 2-3 dni z biura, a 31% badanych ocenia, że praca w biurze lub domu powinna być uzależniona od stanowiska i obowiązków. 15% respondentów zadeklarowało chęć pracy w biurze 4 dni w tygodniu, 12% naprzemiennie – tydzień w biurze i tydzień w domu, a 10% stwierdziło, że jest przeciw hybrydowemu modelowi pracy.

Jak powinien wyglądać bezpieczny powrót do pracy biurowej i jak powinna być na nowo zorganizowana praca, pokazuje poniższy wykres z omawianego raportu.

Dailyfruits, Powrót firm do biura a pandemia Covid-19, czerwiec 2021

Welcome pack osłodzi powrót do biura?

Obok oczekiwań pracowników dotyczących nowej organizacji pracy w biurze, bardzo jasne są również ich nadzieje związane z samym momentem przyjścia do pracy po przerwie. Aż 65% z nich liczy na drobny upominek z tej okazji.

Czy taki gest to dobry, czy zły pomysł, powinni ocenić pracodawcy.

Dailyfruits, Powrót firm do biura a pandemia Covid-19, czerwiec 2021

 

Niewątpliwie tzw. welcome packi, czyli zestawy powitalne, funkcjonują od pewnego czasu i na polskim rynku pracy. W ich skład wchodzą zwykle słodkie przekąski, owoce, miody, soki, biurowe gadżety, a obecnie w zestawach mogą się znaleźć również środki ochrony osobistej.

Pracodawcy mają różne pomysły na budowanie pozytywnych wrażeń pracowników (z ang. employee experience) – nie wszystkie muszą się wiązać z wysokimi kosztami. Najważniejszy jest pomysł – np. żółta karteczka na monitorze czy biurowym fotelu z napisem „Tęskniłem za Tobą!”. Żeby taki powitalny gest był dobrze odebrany, zamiast uznany za marnotrawienie pieniędzy, jego forma powinna być dopasowana do kultury organizacyjnej danej firmy i oczekiwań pracowników. Wszystko w rękach i głowach zespołów HR.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

współpraca i redakcja: Honorata Krzyś

Asystent, The Center of Excellence, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj