Integracja na urlopie?

Czy spotkania integracyjne organizowane w okresie urlopowym mogą się udać? Okazuje się, że jest sporo argumentów przemawiających za wykorzystaniem sezonu wakacyjnego na integrację pracowników!

Mijające wakacje pokazały, że pracodawcy coraz częściej starają się zachęcić pracowników do podtrzymywania kontaktu z członkami zespołu, także podczas urlopu. Czy da się to w ogóle zrobić? I jak, skoro urlop z zasady traktowany jest jako czas, który poświęca się na realizowanie swoich pasji, odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi? Czy urlop musi być okresem zupełnego odcięcia się od środowiska pracy? Okazuje się, że niekoniecznie. Niektórzy pracodawcy, idąc z duchem czasu, próbują wykorzystać ten czas na budowanie relacji pomiędzy pracownikami. Czy nie jest to zbytnia ingerencja w życie prywatne pracowników?

 

Podstawą integracji w wakacje dobrowolny charakter spotkań

Sposobów na integrowanie pracowników jest mnóstwo. Pracodawca może organizować konkursy z nagrodami, rywalizacje sportowe czy też wspólne pikniki. Dodatkową zachętą dla pracowników może być szczytny cel danej inicjatywy. Co ważne, z założenia proponowane aktywności mają stanowić dla pracowników dobrą zabawę, a także okazję do lepszego poznania się nawzajem.

Z pewnością udział w integracji powinien być dobrowolny. Zmuszanie pracowników do angażowania się w tego typu aktywności bez wątpienia byłoby wobec nich inwazyjne. Pracownicy nie powinni czuć żadnej presji, aby spędzać swój czas wolny z kolegami i koleżankami z pracy. Dawanie im takiej możliwości nie wydaje się jednak niczym szkodliwym. Co więcej, organizowanie atrakcyjnych wyjazdów integracyjnych pełni wręcz rolę benefitu pracowniczego.

 

Chcesz wiedzieć więcej o zasadach udzielania urlopów wypoczynkowych w 2021 roku? << Pisaliśmy na ten temat tutaj.

 

Pracownik na pierwszym miejscu

Integrowanie pracowników poza godzinami ich pracy może przynieść wymierne korzyści nie tylko firmom, ale także samym zatrudnionym. Pozytywne doświadczenia związane z zakładem pracy sprawią, że zatrudnieni będą nie tylko lojalni i zmotywowani, ale też bardziej zadowoleni z pracy. Pracownicy znający się lepiej na stopie towarzyskiej prawdopodobnie będą lepiej dogadywać się również w środowisku pracy.

Organizując pracowniczy wyjazd integracyjny czy innego rodzaju inicjatywę, warto pamiętać też o tym, by umożliwić pracownikom włączanie w taki wypoczynek swoich bliskich. Dzięki temu spędzanie czasu wolnego w zawodowym gronie nie musiałoby odbywać się kosztem czasu poświęcanego rodzinie czy przyjaciołom. Pracownicy z pewnością docenią taką możliwość.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczania urlopów i pozostałej dokumentacji pracowniczej?

Skorzystaj z outsourcingu płac i kadr w Grant Thornton >> 

 

Integracja podczas urlopu elementem employer brandingu

Zatrudnieni publikujący w mediach społecznościowych zdjęcia czy relacje z ww. aktywności ocieplają wizerunek firmy, zwiększając jej atrakcyjność w oczach potencjalnych kandydatów do pracy. Inicjatywy pracownicze mogą zatem okazać się ważnym elementem employer brandingu. Korzyść z takiej sytuacji byłaby obopólna. Z jednej strony zatrudnieni staliby się ambasadorami firmy, z drugiej mogliby się przy okazji dobrze bawić korzystając z benefitów pracowniczych.

Nie należy zatem bać się proponowania pracownikom możliwości budowania pozytywnych doświadczeń związanych z zakładem pracy, nawet w ich czasie wolnym. Organizowanie takiego wypoczynku musi być jednak dobrze przemyślane i zaplanowane. Aby takie inicjatywy nie zakończyły się niepowodzeniem, to pracownik i jego potrzeby muszą być na pierwszym miejscu.

 

Asystent, The Center of Excellence, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj