Praca zdalna świadczona przez cudzoziemców zagranicą

Kiedy cudzoziemiec chcący pracować w Polsce musi mieć zezwolenie na pracę? Czy takie same zasady obowiązują, gdy podejmuje pracę na rzecz polskiego podmiotu, zagranicą? 

 

Gdy cudzoziemiec świadczy pracę stale za granicą dla polskiego podmiotu nie jest wymagane uzyskiwanie polskiego zezwolenia na pracę, ponieważ ten wymóg istnieje jedynie w przypadku pracy na terytorium Polski.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia spraw kadrowych czy płacowych cudzoziemców?
Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

Kiedy polskie przepisy wymagają pozwolenia na pracę od cudzoziemców?

Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zezwolenie na pracę jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec:

 

  1. wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 

  1. w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji albo w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo w związku z udzieleniem mu prokury przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy;

 

  1. wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z pracodawcą zagranicznym;

 

  1. wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa);

 

  1. wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż wskazany w pkt. 2–4.

 

Interesujesz się zatrudnianiem cudzoziemców?
Koniecznie przejrzyj nasze dwa poradniki poświęcone temu zagadnieniu:

Zatrudnianie cudzoziemców – dwa przewodniki na rok 2021

 

oprac. za: zielonalinia.gov.pl

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj