Wnioski płynące z najnowszej, XXII edycji raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19” autorstwa Grant Thornton i Element nie postawiają złudzeń – pracodawcy są pod dużą presją trwającego rynku pracownika. Którzy pracownicy mają najsilniejszą pozycję negocjacyjną?
Cykliczne badanie „Rynek pracy w czasie COVID-19” prowadzimy od początku pandemii. W każdej edycji staramy się monitorować aktualne trendy w obszarze zatrudnienia w polskiej gospodarce. W comiesięcznych raportach pokazujemy, jak w poszczególnych miesiącach kształtuje się popyt na pracę. Dzięki danym zbieranym przez firmę Element (Partnera Technologicznego badania, który opracował narzędzie do automatyzacji procesów HR) pokazujemy ile nowych ofert pracy pojawiło się na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce w danym okresie. Jakie wnioski płyną z XXII edycji naszego badania?
Tutaj znajdziesz pełną treść raportu >> „Rynek pracy w czasie COVID-19” EDYCJA XXII: Styczeń 2022 <<
Ile opublikowano ofert pracy w styczniu 2022 roku?
Podaż ofert pracy utrzymuje się na wysokim poziomie – już ósmy miesiąc z rzędu liczba opublikowanych ofert jest wyższa, niż w analogicznym okresie dwa lata temu (przed wybuchem pandemii). To pokazuje, że rynek pracy z nadwyżką odrabia straty wywołane walką z pandemią. Jak prezentują się dane? W styczniu 2022 roku na 50 największych portalach pojawiło się 307 299 ofert pracy. To oznacza wzrost o 83 065 w porównaniu ze styczniem 2021 roku (tj. +37% r/r) i wzrost o 71 141 (tj. 30,1%) w porównaniu z grudniem 2021 roku. Natomiast w zestawieniu ze styczniem 2020 roku ofert było więcej o 11 190 (tj. 3,8%).
Czternaście ofert pracy przypada na tysiąc mieszkańców
Średnio na tysiąc mieszkańców w głównych ośrodkach miejskich przypada 14 ofert pracy, wobec 9 rok temu.
Poznań, Łódź i Katowice notują najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych polskich miast: 4,4 – Poznań, 7,1 – Łódź i 10,5 – Katowice.
Kraków, Warszawa i Wrocław są w czołówce miast oferujących najwięcej nowych posad: 23,8 – Kraków, 22,4 – Warszawa i 19,6 – Wrocław.
Największym wzięciem cieszą się programiści i prawnicy
W styczniu 2022 roku największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku zanotowaliśmy wśród zawodów z branży IT (o 87% więcej niż w styczniu 2021 roku) oraz wśród zawodów związanych z prawem (wzrost o 79%).
Najniższy wzrost popytu odnotowaliśmy natomiast w zawodach medycznych (o 16% r/r), co jednak może być efektem wysokiej bazy sprzed roku, kiedy popyt na pracowników ochrony zdrowia był bardzo silny. Niski odsetek wzrostu miały w styczniu również zawody związane z pracą fizyczną (25%) oraz zawody finansowe (28%).
Chcesz poznać szczegóły popytu na profesje:
- w finansach (dyrektor finansowy/CFO, główny księgowy, księgowy/specjalista ds. rachunkowości, analityk finansowy),
- w marketingu i sprzedaży (dyrektor marketingu/sprzedaży, specjalista ds. marketingu, specjalista ds. e-commerce, grafik),
- w zawodach prawniczych (radca prawny, aplikant radcowski/adwokacji, doradca podatkowy, specjalista ds. ochrony danych osobowych),
- w HR (HR Business Partner, specjalista ds. HR, specjalista ds. kadr i płac, rekruter),
- w IT (CIO/dyrektor IT, programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, administrator IT),
- w branży medycznej (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, salowa),
- w zawodach związanych z pracą fizyczną (magazynier, pracownik ochrony, kierowca, kasjer/sprzedawca)?
Pobierz raport >> „Rynek pracy w czasie COVID-19” EDYCJA XXII: Styczeń 2022 <<