Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej - obliczenia dochodu uwzględnią różnice remanentowe

Prezydent podpisał nowelizację KSH, przez co zmienią się zasady liczenia składki zdrowotnej – dochód służący jej ustaleniu będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych.

 

Ministerstwo Finansów poinformowało 5 kwietnia br., że Prezydent Duda podpisał (4 kwietnia br.) nowelizację Kodeksu spółek handlowych (tj. Ustawę z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw). Przepisy te wpływają m.in. na modyfikację zasad ustalania dochodu służącego ustaleniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, który będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zasadach zbliżonych do tych obowiązujących w podatku dochodowym.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Jakie zmiany w liczeniu składki zdrowotnej wynikają z bieżącej nowelizacji KSH?

Kluczowe skutki nowelizacji Ksh w zakresie obliczania dochodu służącego ustaleniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców – jak wyjaśnia MF – są następujące:

  1. firmy, które kupiły towary w minionym roku, a sprzedadzą je w bieżącym, będą mogły uwzględnić wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej,
  2. dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 roku,
  3. przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów/przychodów wolnych od opodatkowania – także w przypadku przedsiębiorców na ryczałcie – poza określonymi wyjątkami, takimi jak:
    • dochody z realizacji nowej inwestycji,
    • dochody uzyskane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
    • przychody objęte następującymi ulgami: ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów oraz ulgą dla rodzin 4+).

 

Nowela czeka na publikację w Dzienniku Ustaw (>> tutaj sprawdzisz aktualny etap legislacyjny <<). Większość przepisów ma wejść w życie po 6 miesiącach od ich ogłoszenia.

 

oprac. HZK za MF

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także