Procesy reorganizacji spółek mogą wpływać na kwestie pracownicze. Jak zatem ma się przekształcenie spółki, połączenie, podział czy aport do terminów i obowiązków wynikających z Kodeksu pracy w relacji pracodawca-pracownik?
W ramach procesu planowania reorganizacji spółek – takich jak przekształcenie, połączenie, podział czy aport – warto pamiętać o analizie wpływu podejmowanych działań na kwestie pracownicze. Jedną z kluczowych spraw powinno być ustalenie czy w danej sytuacji dojdzie do przejścia zakładu pracy. Z tego bowiem faktu wynika cały szereg ewentualnych konsekwencji na gruncie Kodeksu pracy. Dotyczą one m.in. takich kwestii, jak:
- konieczności zawiadomienia pracowników o zmianach właścicielskich,
- konieczności zawierania aneksów do umów o pracę,
- możliwość ew. wypowiadania umów o pracę przez pracowników za 7-dniowym uprzedzeniem, w terminie dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy,
- konieczności podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Jednakże w procesach połączeń i podziałów spółek oraz w przypadku aportu przedsiębiorstwa dochodzi do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę.
Właściwe zaplanowanie reorganizacji spółki, z uwzględnieniem wynikających z Kodeksu pracy terminów i obowiązków wobec pracowników, pozwala na uczynienie zadość wszystkim obowiązkom formalno-prawnym. Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule Kancelarii Prawnej Grant Thornton pt. >>
Procesy przekształceń, połączeń, podziałów i aportów – kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy? << Polecamy!