Stawki ZUS dla firm wzrosną w 2023 roku o ok. 16-20%!

Wskutek wzrostu minimalnego wynagrodzenia przedsiębiorcy będą musieli zapłacić wyższe składki na ZUS od stycznia 2023 roku

 

Wysoka inflacja, której jednym ze skutków jest również presja płacowa, wpłynęła m.in. na zmianę zakładanych stawek minimalnego oraz przeciętnego wynagrodzenia w Polsce na rok 2023. Założenia prezentowane przeze mnie jeszcze 1 sierpnia br. (w tekście pt. „Od 2023 roku składki ZUS dla przedsiębiorców mogą wzrosnąć aż o 15,5%!”) uległy korekcie w górę. Co dokładnie i jak się zmieniło i jakie będę tego skutki dla przedsiębiorców?

 

Wyższa płaca dla pracowników – jedna strona medalu…

Przyszłoroczny dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia (pisaliśmy o nim w artykule „Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku szybuje ponad przewidywania) z pewnością cieszy całe rzesze pracowników. Liczba osób osiągających właśnie taki poziom wynagrodzenia jest w Polsce szacowana na około 1,6 miliona, według danych GUS za 2020 rok.

Od 1 stycznia 2023 r. wzrost minimalnego wynagrodzenia o 480 zł brutto (do 3490 zł brutto – oczywiście przy założeniu, że rządzący nic już nie zmienią…) przełoży się na 345,92 zł netto więcej w kieszeni pracowników. Z kolei od 1 lipca minimalna płaca wzrośnie aż o 590 zł brutto wobec obecnej (do 3600 zł brutto), co się przełoży na 420,30 zł netto więcej dla pracowników. Niestety, co dla jednych jest zyskiem, dla drugich jest kosztem.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

…wzrost stawek ZUS dla firm w 2023 roku – druga strona medalu

Wspomniana styczniowa podwyżka wynagrodzenia (o 480 zł brutto) podwyższy łączne koszty pracodawcy o 573,49 zł, natomiast lipcowa (o 590 zł brutto) aż o 704,92 zł. To jednak nie wszystko. Wyższe wynagrodzenie minimalne wpłynie również na część z ponad 2,5 miliona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Składki ZUS liczone są bowiem albo od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej – które zgodnie z założeniami budżetu państwa na 2023 rok ma wynieś 6 935 zł – albo od 30% minimalnego wynagrodzenia. Szczegóły w poniższych tabelach.

 

 

 

 

Dodatkowo dochodzi jeszcze składka zdrowotna, która wyliczania jest odrębnie, albowiem zależy od wybranej formy opodatkowania.

 

Specjalista ds. płac w Grant Thornton w dziale Outsourcingu. Związany z Grant Thornton od 2022, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zobacz także