Od 1 stycznia 2023 roku obowiązkowy profil na PUE ZUS dla wszystkich!

Już nie tylko płatnicy składający deklaracje za ponad 5 osób, ale wszyscy płatnicy składek, będą mieli ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – od 1 stycznia 2023 roku.

 

Zgodnie z przepisami ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotychczas z takiej powinności musieli wywiązywać się płatnicy składający deklaracje za więcej niż 5 osób.

 

 Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to internetowy profil, który ułatwia dostęp do serwisu świadczonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu narzędziu istnieje możliwość obsługi większości spraw, m.in. mających związek ze zwolnieniami lekarskimi, zasiłkami czy też ubezpieczeniami społecznymi. Poprzez PUE ZUS można uzyskiwać odpowiedzi z ZUS na wcześniej zadane pytanie, jak również składać i otrzymywać oficjalne pisma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Także JDG będą na PUE ZUS – z pomocą ZUS lub bez

Płatnik składek (w tym prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą) będzie musiał dokonać obowiązkowej rejestracji profilu maksymalnie do 30 grudnia 2022 roku. Jeśli nie dojdzie do jego zaewidencjonowania, Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie utworzy płatnikowi taki profil.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Jak założyć profil płatnika na PUE ZUS?

Aby założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, i co za tym idzie – posiadać możliwość wysyłania dokumentacji przez to narzędzie – należy uwierzytelnić swoją tożsamość poprzez jedną z poniższych opcji:

  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód),
  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę bezpośrednio dla ZUS.

Oprócz powyższego, istnieje możliwość nadania dostępu do profilu na PUE ZUS również innej osobie, np. pracownikowi biura rachunkowego – w takim przypadku osoba upoważniona (czyli np. członek zarządu) musi przesłać do ZUS pełnomocnictwo na formularzu ZUS PEL.

 

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także