W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinność ta dotyczy każdego rodzaju umowy o pracę, tj. na okres próbny, czas określony oraz czas nieokreślony.

 

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy szczegółowo reguluje treść świadectwa pracy, sposób i tryb jego wydania oraz prostowania. Powyższe oznacza, że informacje wykraczające poza postanowienia rozporządzenia nie mogą zostać wpisane przez pracodawcę w jego zakres. Zgodnie z powyższym, w świadectwie pracy nie należy umieszczać informacji na temat zmiany płci przez pracownika podczas trwania stosunku pracy.

 

Kiedy osoba transpłciowa może oczekiwać zmiany danych przez pracodawcę?

Jak wspominano w poprzednim artykule dotyczącym zmiany płci pracownikaetatowiec, który zmienia dane osobowe, ma obowiązek poinformowania o tym swojego pracodawcy. Osoba transpłciowa z momentem sądowego uprawomocnienia się korekty płci metrykalnej posiada oficjalnie prawo do posługiwania się nowymi danymi. W związku z tym, jeśli pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy, a ten – mimo toczącego się postępowania nie posiada jeszcze prawomocnego wyroku sądu dotyczącego zmiany płci – ma obowiązek wystawić etatowcowi świadectwo pracy z aktualnymi danymi osobowymi, tj. danymi obowiązującymi przed zmianą płci.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Prawo do wnioskowania o sprostowanie treści świadectwa pracy

Gdyby zadziało się, tak, że etatowiec otrzymał świadectwo pracy z danymi osobowymi aktualnymi przed zmianą płci, a kolejnego dnia uzyskał prawomocne rozstrzygnięcie wyroku sądu o zmianie jego płci –  zgodnie z art. 97 § 21 Kodeksu pracy „Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy”.

 

Wsteczna zmiana danych na świadectwie pracy po latach?

W sytuacji, gdy pracownik, który dokonał korekty płci metrykalnej już po zakończeniu stosunku pracy, wystosował wniosek z prośbą o sprostowanie świadectwa pracy do zakładu pracy, w którym wykonywał obowiązki służbowe kilka lat temu, pracodawca nie ma obowiązku poprawienia tego dokumentu.

Należy pamiętać, że świadectwo pracy potwierdza konkretny okres zatrudnienia. Zatem, jeśli w czasie zatrudnienia pracownikiem była np. jeszcze kobieta, to pracodawca nie ma podstaw prawnych, by w świadectwie pracy wpisywać obecne męskie imię oraz nazwisko (jeśli i ono zostało zmienione).

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także