Autozapis do PPK odbędzie się pierwszy raz w 2023 roku. Jakie wynikają z niego nowe obowiązki dla pracodawców i do kiedy trzeba się z nich wywiązać?

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to proponowany przez państwo sposób na długoterminowe oszczędzanie. Uprawnionymi do gromadzenia w ten sposób oszczędności są wszyscy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Regulacje art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych wskazują, że co 4 lata jest przeprowadzany autozapis do PPK. Kolejny taki termin (ponownych rejestracji do PPK) będzie miał miejsce w 2027 roku.

 

 Autozapis/ponowny zapis do PPK pierwszy raz zostanie zrealizowany 1 kwietnia 2023 roku. W tym przypadku, jeśli uprawiona osoba nie złoży deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostanie zapisana do programu automatycznie (dotyczy osób w wieku od 18 do 55 roku życia). Wspomnianego autozapisu muszą dokonać wszystkie podmioty zatrudniające – bez znaczenia, kiedy miało u nich miejsce wdrożenie PPK.

 

Kogo obejmie autozapis do PPK w 2023 roku?

Autozapis/ponowny zapis do PPK odnosi się do osób uprawionych (podlegających pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe), które:

  • uprzednio złożyły deklarację dotyczącą rezygnacji z oszczędzania w ramach PPK,
  • mimo, że zostały zapisane do programu, następnie przekazały deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.

Aktualny członek programu PPK nie musi ponownie się do niego zapisywać.

 

 Osoba, która ukończyła 55 lat, ale nie ukończyła 70 roku życia, aby przystąpić do programu oszczędnościowego w ramach PPK, powinna złożyć wniosek o zawarcie w jej imieniu i na jej rzecz tzw. umowy o prowadzenie.

 

Obowiązki pracodawców związane z autozapisem do PPK

Pracodawcy w związku z ponownym zapisem do PPK muszą wywiązać się z obowiązku informacyjnego – o dokonywaniu wpłat do PPK – w terminie do 28 lutego 2023 roku w stosunku do osób zatrudnionych, które wcześniej złożyły deklarację rezygnacji z PPK.

 

 Od 1 kwietnia 2023 roku powinnością przedsiębiorcy stanie się dokonywanie za te osoby wpłat do PPK – po zawarciu w ich imieniu tzw. umowy o prowadzenie – chyba, że ponownie zrezygnują one z oszczędzania na emeryturę w ramach programu PPK.


Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także