Alert! Przepisy w sprawie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości coraz bliżej!

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników powinny zostać uchwalone przez Sejm lada moment. Zainteresowanych ucieszy także wydłużone vacatio legis ws home office. Jaki jest aktualny terminarz zmian w Kodeksie pracy?

 

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu spodziewane jest uchwalenie długo wyczekiwanych przepisów dotyczących:

  • uregulowania powszechnie stosowanej pracy zdalnej
  • oraz umożliwienia pracodawcom przeprowadzania samodzielnych kontroli pracowników na obecność alkoholu i innych środków, o działaniu podobnym do alkoholu, w ich organizmach.

 

Kiedy nowymi przepisami zajmie się Sejm?

Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach rozpatrzyła projekt nowelizujący Kodeks pracy i skierowała go do dalszych prac w Sejmie. Najbliższe posiedzenia Sejmu odbędą się 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia bieżącego roku. To na nich posłowie zajmą się nowelizacją Kodeksu pracy, w zakresie wprowadzenia pracy zdalnej oraz zmian w kontroli trzeźwości pracowników, do polskiego porządku prawnego.

 

Wydłużony okres vacatio legis ws pracy zdalnej!

UWAGA pracodawcy! Okres vacatio legis w zakresie przepisów dotyczących pracy zdalnej został wydłużony do 2 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Oznacza to, że pracodawcy zyskają więcej czasu na wdrożenie nowych procedur.

Z kolei przepisy dotyczące badania trzeźwości mają wejść w życie po 14 dniach od dnia ich ogłoszenia.

 

Z treścią rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw można się zapoznać >> TUTAJ <<

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr. Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także