Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna. Zasady jej zawierania oraz wypowiadania zostały zawarte w przepisach kodeksu cywilnego – zaczynając od art. 627, na art. 646 kończąc. Oto co warto o niej wiedzieć.
Umowa o dzieło to umowa rezultatu – polega na wykonaniu określonego dzieła, konkretnie oznaczonego i indywidualnego. Stanowi końcowy efekt działań przyjmującego zamówienie. Rezultat może mieć charakter materialny – np. wykonanie stołu lub też niematerialny – np. projekt strony internetowej.
Kto może być stroną umowy o dzieło?
Stronami umowy o dzieło są przyjmujący zamówienie, który zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła oraz zamawiający, którego obowiązkiem jest zapłata wynagrodzenia. Umowa o dzieło nie musi być zawierana tylko z firmą. Można ją podpisać również z osobą fizyczną, czy też jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (między innymi ze spółką jawną).
Jakie są zasady zawierania umowy o dzieło?
W kodeksie cywilnym nie ma szczególnych postanowień odnoszących się do zawarcia umowy o dzieło. W związku z tym może ona mieć charakter ustny. Praktycy sugerują jednak, by zawierać tego typu umowy w formie pisemnej. Ważne jest, by jej treść uwzględniała zasady, do których powinny się dostosować obie strony.
Czy wykonawca umowy o dzieła podlega obowiązkowym składkom ZUS?
W aktualnych regulacjach prawnych nie ma obowiązkowego podlegania wykonawcy dzieła do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której wykonawca dzieła jest jednocześnie pracownikiem zamawiającego – należy wtedy odprowadzić do ZUS, tak jak przy umowie o pracę, wszystkie obligatoryjne składki).
Jakie są ważne zasady przy zawieraniu umowy o dzieło?
Kluczowymi zasadami, do których powinny się stosować obie strony umowy o dzieło, są między innymi:
- zobowiązanie wykonawcy dzieła do wykonania pracy w ustalonym terminie,
- zobowiązanie zamawiającego do zapłaty wynagrodzenia w ustalonym terminie oraz w ustalonej wysokości,
- zobowiązanie wykonawcy do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, danych i materiałów uzyskanych w związku z wykonywanym dziełem,
- świadomość odpowiedzialności karnej wykonawcy za niewykonanie dzieła.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<
Kiedy zamawiający lub wykonawca dzieła mogą odstąpić od umowy o dzieło?
Zamawiający ma prawo odstąpić od umowy o dzieło, bądź zlecić jej poprawienie lub dalsze prace nad dziełem innej osobie, np. gdy dzieło zostało wykonane wadliwie lub też sprzecznie z treścią umowy, ale także wtedy, gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub ukończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w umówionym terminie.
Z kolei wykonawca dzieła ma prawo odstąpienia od umowy np. wówczas, gdy napotka problem związany z komunikowaniem się oraz brakiem współpracy z zamawiającym dzieło (ignorowanie połączeń telefonicznych, wiadomości e-mail).