Wiadomo ile wynosi składka zdrowotna 2023 dla ryczałtowców!

W miniony piątek GUS ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia za IV kwartał 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik ten stanowi podstawę do obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców płacących zryczałtowany podatek od przychodów. Więcej zapłacą wszyscy „ryczałtowcy” – o ile?

 

Główny Urząd Statystyczny 20 stycznia br. ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia za IV kwartał 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw – wyniosło ono 6965,94 zł (wobec 6221,04 zł rok wcześniej).

Powyższy wskaźnik jest podstawą do obliczenia składki zdrowotnej dla tzw. ryczałtowców, czyli osób opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów. Przedsiębiorcy ci płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości uzależnionej od wysokości osiąganych rocznych przychodów (istnieją trzy progi).

 

Składka zdrowotna 2023 na ryczałcie?

Ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku dla ryczałtowców – zależnie od wysokości osiąganego przez nich rocznego przychodu – wynosi:

  • dla rocznych przychodów w wys. do 60 tys. zł (I próg) – 9% od podstawy wynoszącej 60% przeciętnego wynagrodzenia za IV kw. w sekt. przedsiębiorstw, tj. 376,16 zł miesięcznie (o 40,22 zł więcej niż w 2022 roku);
  • dla rocznych przychodów w wys. od 60 tys. zł do 300 tys. zł (II próg) – 9% od podstawy wynoszącej 100% przeciętnego wynagrodzenia za IV kw. w sekt. przedsiębiorstw, tj. 626,93 zł miesięcznie (o 67,04 zł więcej niż w 2022 roku);
  • dla rocznych przychodów powyżej 300 tys. zł (III próg) – 9% od podstawy wynoszącej 180% przeciętnego wynagrodzenia za IV kw. w sekt. przedsiębiorstw., tj. 1128,48 zł miesięcznie (więcej o 126,67 zł).

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej!

Ryczałtowcy są uprawnieni do pomniejszenia w 2023 roku (podobnie jak w roku poprzednim) podstawy opodatkowania o 50% wartości opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne – zarówno za siebie, jak i za osoby współpracujące. Pomniejszenie to dotyczy tych składek, które zostały opłacone w danym roku podatkowym.

 

 

oprac. HZK

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także