Kultura wdzięczności w firmie – konieczność czy fanaberia?

W pierwszy piątek marca przypada jedno z mniej znanych świąt – Dzień Doceniania Pracowników. Dlaczego coraz bardziej zyskuje ono na popularności w polskiej kulturze biznesowej oraz jak można kultywować w firmie wdzięczność?

 

Pomysłodawcą Dnia Doceniania Pracowników (Employee Appreciation Day) jest Bob Nelson, autor książki „1001 sposobów na nagradzanie pracowników” oraz światowy ekspert w dziedzinie motywowania. Zaproponowana przez niego idea zyskiwała coraz większą popularność najpierw w samych Stanach Zjednoczonych (pierwsze obchody w USA, w 1995 r.), następnie na całym świecie. Dziś święto na cześć pracowników powoli zyskuje również stałe miejsce w kalendarzu polskich firm. Czy to tylko fanaberia, a może jednak konieczność?

 

Dlaczego recepcja Dnia Doceniania Pracowników idzie tak wolno?

W polskiej mentalności, szczególnie wśród pokolenia najstarszych pracowników oraz tzw. iksów, funkcjonuje przekonanie, że obowiązkiem pracownika jest dobra praca, za którą pracownik dostaje przecież wynagrodzenie. Powoli to się jednak zmienia – publiczne DZIĘKUJĘ staje się coraz częściej praktykowanym sposobem na wyrażenie wdzięczności za ponadstandardowy wysiłek i zaangażowanie oraz narzędziem fantastycznie budującym kulturę wdzięczności w nowoczesnych organizacjach, dla których najcenniejszym zasobem są ludzie.

 

Dlaczego warto doceniać pracowników?

Według badania PreeShare, HRM Institute oraz AmRest, przeprowadzonego w 2019 roku, aż 94% ankietowanych uznało, że regularne docenianie pracowników dobrze oddziałuje na zespół. Dane pochodzące z „Indeksu doceniania” dowodzą z kolei, że pracownik, który dobrze czuje się w swojej firmie, będzie częściej polecał ją innym (tak uważa 69% docenianych i 12% niedocenianych). Nie wystarczą jednak tylko słowa uznania przełożonego. W opinii respondentów duże znaczenie ma też pozytywna informacja zwrotna od kolegów i koleżanek z zespołu oraz od klientów. Jest ona sygnałem, że podąża się w dobrym kierunku i z czasem można oczekiwać awansu oraz podwyżki. Generalnie pochwały wywołują pozytywny nastrój oraz obniżają napięcie w zespole, wpływają na przyjazną atmosferę i poczucie szczęścia, co ma kolosalne znaczenie w świetle danych na temat epidemii depresji. Doceniony pracownik wysyła otoczeniu niewerbalny komunikat – jest dobrze. Poczucie zadowolenia czy wręcz szczęścia jest zaraźliwe, więc otoczenie zaczyna reagować na pozytywne „fluidy” w identyczny sposób – postrzegać rzeczywistość w jasnych barwach.

 

Jak w Grant Thornton budujemy kulturę wdzięczności?

– Kultura szeroko rozumianego doceniania jest wpisana w DNA Grant Thornton, stanowiąc równocześnie jedną z fundamentalnych wartością naszej organizacji – podkreśla Anna Piśmienna, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton. – Co ważne, cały czas budujemy środowisko pracy, w którym poprzez szkolenia i dobre praktyki doskonalimy umiejętność udzielania bieżącego feedbacku. Promujemy zasadę, że każdy – niezależnie od stanowiska, ma prawo do otrzymania informacji zwrotnej (zarówno tej pozytywnej, rozwojowej, jak i korygującej). Celem takich działań jest przede wszystkim rozwój pracowników i kształtowanie właściwych relacji między członkami naszych zespołów. Co to oznacza w praktyce? Anna Piśmienna wyjaśnia poniżej.

 

Wiemy jak mówić sobie „dziękuję”, i to wielowymiarowo. W GT szef dziękuje swojemu pracownikowi za dobrze wykonaną pracę, kolega dziękuje koleżance, że podzieliła się z nim swoją wiedzą, ale również pracownik może podziękować szefowi za jego postawę czy wsparcie. Mamy do tego wiele okazji i narzędzi, m.in. rozmowy one-to-one, kwestionariusze satysfakcji, cykliczne ankiety oceniające, spotkania integracyjne czy wreszcie – oceny roczne. Wystarczy odrobina uważności i świadomości wagi słowa „dziękuje” w codziennych relacjach zawodowych, by wyrobić w sobie cenny nawyk i kultywować wdzięczność. Pamiętamy o wadze słów – dotrzymujemy obietnic złożonych klientom, wiemy też jaką mają siłę w budowaniu zwycięskich zespołów.

 

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także