Jak długo trzeba przechowywać informacje o badaniu trzeźwości w aktach pracownika i gdzie dokładnie?

Czy trzeba przechowywać wyniki wszystkich przeprowadzonych kontroli trzeźwości pracownika? Jak długo powinny być przechowywane wyniki badań wskazujące na nietrzeźwość pracownika lub stan po użyciu niedozwolonych środków?

 

Kluczową zasadą dotyczącą wyników badań trzeźwości pracowników jest to, że przepisy nie przewidują możliwości przetwarzania informacji o badaniu w przypadku, gdy jego wynik był negatywny (tj. gdy nie wykazało ono stanu nietrzeźwości ani stanu po użyciu niedozwolonych środków). W skrócie: wyników badań wskazujących, że pracownik jest trzeźwy, nie przechowujemy w aktach pracowniczych.

 

 UWAGA! W części „B” akt osobowych pracownika pracodawca powinien umieścić dowód poinformowania pracownika o tym, że może on podlegać kontroli trzeźwości lub na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Dokumenty te powinny potwierdzać wypełnienie obowiązku informacyjnego przez pracodawcę wobec pracownika (w tym wskazanie grupy lub grup pracowników objętych taką kontrolą oraz rodzaju urządzenia wykorzystywanego do kontroli, a także czasu i częstotliwości jej przeprowadzania).

 

Jak długo przechowywać pozytywny wynik kontroli trzeźwości?

Gdy wynik badania pracownika na obecność niedozwolonych środków w jego organizmie okaże się pozytywny, wówczas należy taki dokument zachować w aktach osobowych danego pracownika w specjalnie do tego celu przeznaczonej części „E”. Jakie informacje powinno się na takim dokumencie zawrzeć? Powinny się tam znaleźć informacje:

  • o dacie, godzinie, minucie
  • oraz wyniku badania można.

Można je przechowywać maksymalnie przez rok, od momentu ich zebrania.

 

 Dokumenty znajdujące się w części „E” akt osobowych pracownika należy przechowywać w wydzielonych częściach dotyczących poszczególnych kontroli, którym przyporządkowuje się odpowiednio numery E1 i kolejne (w porządku chronologicznym). Numerowanie oraz tworzenie wykazu dokumentów dotyczy każdej z tych części.

 

Kiedy pozytywny wynik kontroli trzeźwości trzeba przechowywać dłużej, niż rok?

Jeżeli informacje dotyczące pozytywnego wyniku kontroli na obecność w organizmie pracownika niedozwolonych środków mogą stanowić lub stanowią dowód w postępowaniu, czas przechowywania dokumentacji wydłuża się do prawomocnego zakończenia postępowania.

Roczny okres przetwarzania ulega wydłużeniu również wtedy, gdy pracownik otrzyma kary porządkowe. W takim przypadku okres przechowywania wyników badań powinien trwać do chwili uznania kary za niebyłą. Pracodawca powinien przechowywać te informacje w części „D” akt osobowych.

Po upływie ww. terminów przetwarzania informacji należy je usunąć z akt pracownika.

 

 W przypadku konieczności usunięcia z akt osobowych pracownika informacji związanej z kontrolą trzeźwości usuwa się całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji, a pozostałym przyporządkowuje się następujące po sobie numery.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym?  >> Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także