Zmiany w dokumentacji pracowniczej od 17 maja!

Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia br. wymusiła zmiany regulacji dotyczących dokumentacji pracowniczej, które wejdą w życie już 17 maja br. Na co pracodawcy powinni się przygotować?

 

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wdrożyła do polskiego porządku prawnego postanowienia dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), tj.: (1) w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (tzw. transparency directive – nr 2019/1152) oraz (2) w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. work-life balance directive – nr 2019/1158).

W związku z powyższym, przepisy dot. dokumentacji pracowniczej wymagały dostosowania. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej, które wejdzie w życie 17 maja 2023 r. Na jakie zmiany warto się przygotować?

 

Nowe regulacje w zakresie dokumentacji pracowniczej od 17 maja 2023 roku

Rozporządzenie dot. dokumentacji pracowniczej wprowadza następujące zmiany:

  • w części B akt osobowych będą dodatkowo przechowywane:
    • wnioski pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy oraz odpowiedzi pracodawcy na te wnioski pracownika;
    • wnioski pracownika o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowanie działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę oraz odpowiedzi pracodawcy na te wnioski pracownika;
    • dokumenty dotyczące stosowania elastycznej organizacji pracy;
  • w dokumentacji dot. ewidencjonowania czasu pracy będą przechowywane wnioski pracownika dotyczące:
    • ubiegania się i korzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej,
    • ubiegania się i korzystania z urlopu opiekuńczego,
    • zgoda pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia na wykonywanie pracy w systemach czasu pracy przewidujących przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy oraz pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia na zatrudnianie w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegowanie poza stałe miejsce pracy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr. Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także