Alert! Zmiany w świadectwach pracy od 23 maja!

Jakie zmiany w świadectwach pracy zaczynają obowiązywać od 23 maja 2023 roku, wskutek wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja br.?

 

15 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.

Nowe przepisy i nowy wzór świadectwa pracy wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia, tj. 23 maja 2023 roku.

 

 WARTO PAMIĘTAĆ! Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tys. zł kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.

 

Nowy wzór świadectwa pracy – jakie zmiany od 23 maja 2023?

W zaktualizowanym wzorze świadectwa pracy będą zamieszczane nowe informacje, dotyczące:

  • zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem (jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownik), wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (nowy art. 1481 Kodeksu pracy);
  • urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;
  • okresu (liczby dni) pracy zdalnej okazjonalnej wykonywanej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

 

 UWAGA! Pracodawcy będą zobowiązani do wystawiania świadectw pracy zawierających powyższe informacje od 23 maja 2023 roku!

 

Więcej na ten temat przeczytasz także w publikacji Kancelarii Prawa Pracy Grant Thornton pt.: >> Zmiany w treści świadectwa pracy od 23 maja 2023 r. – nowe obowiązki pracodawcy <<

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr. Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także