Alert! Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej!

Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wprowadzona wraz z przepisami Polskiego Ładu wymusza na przedsiębiorcach dodatkowe czynności. Jakie?

 

AKTUALIZACJA: 1 czerwca 2023 roku

Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r. – tutaj można znaleźć >> komunikat ZUS w tej sprawie <<

 

 

Do 22 maja 2023 przedsiębiorcy powinni byli zweryfikować czy przekazywane miesięczne kwoty składki zdrowotnej były poprawne z perspektywy całego roku. Jeśli w wyniku rocznego rozliczenia powstała niedopłata, przedsiębiorca miał obowiązek dopłacić brakującą kwotę do 22 maja oraz wykazać rozliczenie rocznej składki zdrowotnej w zestawach rozliczeniowych przekazywanych w maju do ZUS.

 

 Jeśli wystąpiła niedopłata przekraczająca 34,90 zł, która nie została uregulowana wraz ze składką za kwiecień, ZUS nalicza odsetki.

 

Do 5 czerwca 2023 roku (termin został wydłużony z 1 czerwca br.) z kolei przedsiębiorcy powinni zaakceptować udostępniony przez ZUS wniosek (RZS-R) za pośrednictwem ZUS PUE o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej wynikającej ze złożonego do 22 maja rozliczenia. Jeśli tego nie zrobią, nie grożą im żadne konsekwencje. Ewentualna nadpłata zostanie im zwrócona na rachunek bankowy pod warunkiem, że nie mają zaległości w płatnościach składek lub zaległości z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

 

 Jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek o zwrot nadpłaty z opóźnieniem, ZUS będzie miał obowiązek rozliczyć ją do 31 grudnia 2023 roku.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

mm

Senior Menedżer, Departament Outsourcingu. Magister filologii słowiańskiej o specjalności język chorwacki, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz BHP. Certyfikowany Trener Personalny i Instruktor Siłowni. Specjalistka z ponad 11 letnią praktyką w prowadzeniu administracji płacowo-kadrowej. Dotychczasowa praca w firmach z różnych branż (agencja pracy tymczasowej, SSC, firma produkcyjna), dała jej możliwość zdobycia bogatego i różnorodnego doświadczenia w zakresie naliczania wynagrodzeń, administracji czasu pracy oraz kadr. Z Grant Thornton związana od września 2015, specjalizuje się w obsłudze płacowej tzw. płatników bez siedziby, oraz obsłudze zagranicznych firm, które rozpoczynają w Polsce działalność.

Zobacz także